Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de NICOLAE GHEORGHE la data: 05/18/2019 7:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 05/18/2019 7:17am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:43 FARA SCOALA PROFESIONALA DE 3 ANI
Alte date:
Intrebare:PENSIE

RĂSPUNS: Da. Prin Decizia nr. 18, din 05.10.2015, ICCJ a dmis recursul în interesul legii, formulat de Avocatul Poporului și, în interpretarea și aplicarea art. 3 alin. (1) lit. p) și art. 19 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, a stabilit că ”perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale: 1) anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fostele case de asigurări sociale; 2) între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în măsura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale; 3) după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție”.
Citeşte întreaga ştire: LIBERTATEA TE AJUTĂ: Școala profesională se consideră vechime în muncă?

TREBUIE sa fac fac cerere separat ca sa mi ia in calcul si scoala profesionala din 1973/1975
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/18/2019 10:07am
Daca cititi cu atentie vedeti ca dv va incadrati in ultimul caz adica vi se considera vechime in munca numai perioada practicii in productie. Dar aceasta perioada se ia in calculul punctajului pensiei numai daca depuneti o adeverinta de la intreprinderea in care ati facut practica in productie, in care sunt specificate sumele primite lunar si daca se mentioneaza ca intreprinderea a platit contributie pentru asigurare sociala.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 05/19/2019 5:43am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:DIPLOMA de absolvire nu este de ajuns ?
iar il trimitem pe (prost) sa alerge dupa dovezi .
Nu se stie ca in acea perioada toate INTREPRINDERILE care erau de STAT aveau si SCOLI PROFESIONALE?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/19/2019 6:14am
Am intele gresit ca ne reprosati noua aceste proceduri pe care nu noi le-am stabilit?
Pentru calculul punctajului pe perioada practicii dv Casa de pensii are nevoie de un act in care sa fie precizata perioada practicii dv si sumele pe care le-ati primit in acea perioada si aceste date nu se gasesc pe diploma.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: NICOLAE GHEORGHE la data: 05/20/2019 5:16am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: NU VA REPROSEZ NIMIC D-VOASTRA
Este doar supararea mea
Cu ce sunt eu de vina de problema statului .El trebuie sa stie si sa mi spuna ce mia dat si ce mia luat.La el am facut scoala si la el am lucrat.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/20/2019 9:32am
Aveti dreptate pana la un punct.
Aceste disfunctionalitati apar pentruca se dau anumite drepturi cu intarziere de zeci de ani si apoi se trezesc ca nu au evidentele necesare calculului, punând pe pensionari sa caute sa compenseze erorile lor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1