Subiect "DIMINUAREA IN CAZUL PENSIONARII ANTICIPATE PARTIAL" Deschis de ZOICA N la data: 05/20/2019 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DIMINUAREA IN CAZUL PENSIONARII ANTICIPATE PARTIAL
Scris de: ZOICA N la data: 05/20/2019 4:26am
Gen:
Data nasterii:Gen:f

Data nasterii:MAI 1962

Stagiul de cotizare:33 si7lunila 1 dec 2020 cand vreau sa incetez activitatea.
Alte date:9 luni somaj primit in 1997 inainte de platile compensatorii; .
9 luni plati compensatorii din anul 1998 primite esalonat prin cec dupa perioada de somaj;
8ani si 7 luni grupa 2de munca.
4 ani studii superioare.

mentionez ca la cei 33 ani si 7 luni cat voi face la data de 1 decemrie 2020 cind doresc sa incetez activitatea nu intra perioada de somaj si perioada de plati compensatorii.

Intrebare:la 1 dec2020 ma pot pensiona si cu cat voi fi penalizata
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: DIMINUAREA IN CAZUL PENSIONARII ANTICIPATE PARTIAL
Scris de: la pensie la data: 05/20/2019 8:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 8 ani si 7 luni lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de somaj, de plati compensatorii si studii universitare si realizati la 01 decembrie 2020 un stagiu de cotizare total de 41 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de munca la varsta de 60 de ani si 9 luni adica in luna februarie 2023,
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 62 ani si 3 luni. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca o cereti in data de 01 decembrie 2020 si dv nu sunteti nascuta in data de 01 mai ci in cursul lunii diminuarea va fi de 11,70 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1