Subiect "Pensie anticipata" Deschis de George la data: 07/03/2019 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: George la data: 07/03/2019 3:35am
Gen:M
Data nasterii:17.11.1959
Stagiul de cotizare:41,5
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
M-am angajat la data de 20.01.1978, acumuland pana in prezent o vechime de 41,5 ani, lucrand toata aceasta perioada cu contract de munca pe durata nedeterminata, din care 15,7 ani lucrati in conditii deosebite(gr. II) si 1,4 ani satisfacerea stagiului militar.In Noiembrie 2019 la implinirea varstei de 60 ani avand o vechime de 41,10 ani si voi realiza un stagiu de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar, voi avea dreptul la pensie anticipata nediminuata?
Va multumesc,
Re: Pensie anticipata
Scris de: GicaH la data: 07/03/2019 6:47am
George :
Gen:M
Data nasterii:17.11.1959
Stagiul de cotizare:41,5
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
M-am angajat la data de 20.01.1978, acumuland pana in prezent o vechime de 41,5 ani, lucrand toata aceasta perioada cu contract de munca pe durata nedeterminata, din care 15,7 ani lucrati in conditii deosebite(gr. II) si 1,4 ani satisfacerea stagiului militar.In Noiembrie 2019 la implinirea varstei de 60 ani avand o vechime de 41,10 ani si voi realiza un stagiu de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar, voi avea dreptul la pensie anticipata nediminuata?
Va multumesc,

Daca aveți 43 ani stagiu de cotizare fara perioadă asimilată (stagiul militar) sigur puteți depune dosarul pentru pensionare anticipată nediminuata. Stagiul asimilat se adaugă la împlinirea vârstei standard de pensionare la limita de vârstă, reduse corespunzător stagiului cotizare și dovedit în grupa a doua de munca.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/03/2019 6:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 de ani adica in data de 17 noiembrie 2021,
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 17 noiembrie 2019.
Re: Pensie anticipata
Scris de: George la data: 07/04/2019 5:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:




Va multumesc frumos!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1