Subiect "Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani" Deschis de Andreea la data: 07/03/2019 12:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/03/2019 12:00pm
Gen:Invaliditare neoplasm gr2
Data nasterii:30.09.1983
Stagiul de cotizare:12 ani și 6 luni ,nu este inclusa facultatea in acesti 12 ani ,probabil nu este luat în calcul la pensia pt invaliditate
Alte date:facultate
Intrebare:am incercat sa efectuez in calcul estimativ pt pensia de invaliditate dar nu pot
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: la pensie la data: 07/04/2019 2:04am
Nu ati precizat din ce cauza nu puteti.
Am observat ca foarte recent, cu adresa dv de mail, a fost deschis un program pe numele altei persoane. Deci consideram ca ati depasit pragul deschiderii programului.
In pagina de intrare in program completati :
- rubricile cu datele personale
- la data de incepere a activitatii introduceti prma dintre data inceperii facultatii sau data inceperii activitatii. Facultatea se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei de invaliditate daca aceasta a fost urmata la zi si daca a fost absolvita cu diploma.
- In caseta indice de corectie introduceti indicele aferent anului de iesire la pensie
- Apasati pe butonul continuare care este si buton de salvare cat si de trecere la pasul urmator
In paginile anuale de date procedati astfel :
- Pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a mai introduce salarii
- Pe perioada lucrata introduceti sumele pentru care s-a platit contributie de asigurare sociala (CAS). Aceste sume le puteti lua de pe fluturasii lunari de salarii sau cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001
In urma acestor date rezulta un punctaj total anual. Dv pe langa acest punctaj iesit din calcul vi se acorda un stagiu potential calculat astfel :
Se calculeaza stagiul dv de cotizare realizat compus din perioada lucrata si perioada facultatii.
Se calculeaza stagiul potential in ani luni zile ca diferenta intre stagiul complet de cotizare (in cazul dv este 35 ani) si stagiul de cotizare realizat calculat mai sus
Se inmulteste stagiul potential calculat mai sus cu punctajul de 0,55 puncte pe an intreg si se obtine punctajul acordat pentru stagiul potential (se folosesc maxim 5 zecimale).
Punctajul acordat pentru stagiul potential se introduce in pagina de intrare in caseta “Punctaj decizie anterioara. Atentie folositi punctul in loc de virgula.
Daca pe parcurs aveti dificultati sau daca la sfarsit doriti o verificare reveniti.
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/04/2019 7:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am încercat sa fac dar nu pot introduce anul 2002 se termina la anul 1992 de asta am zis ca nu pot începe calcul
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/04/2019 7:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:2002-2006 facultatea, nu pot vizualiza anii 2000 deci nu pot adaugă anul corect
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: la pensie la data: 07/04/2019 8:13am
Nu va intelegem
Ati deschis doua programe :
Unul pe numele Emilia cu perioada de activitate 1981 - 2016 si altul cu perioada de activitate 1999 - 2019.
La ambele programe aveti acces pe oricare pagina anuala trecand din pagina initiala prin click pe “continua” dupa care intrati in prima pagina anuala 1981 sau 1999.
In pagina anuala de date selectati mai intai codul “L” pentru salarii lunare, dupa care puteti introduce cifre pe oricare coloana, sau ”F” pentru facultate.
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/04/2019 9:22am
la pensie :
Nu va intelegem
Ati deschis doua programe :
Unul pe numele Emilia cu perioada de activitate 1981 - 2016 si altul cu perioada de activitate 1999 - 2019.
La ambele programe aveti acces pe oricare pagina anuala trecand din pagina initiala prin click pe “continua” dupa care intrati in prima pagina anuala 1981 sau 1999.
In pagina anuala de date selectati mai intai codul “L” pentru salarii lunare, dupa care puteti introduce cifre pe oricare coloana, sau ”F” pentru facultate.

Emilia e pt mama, eu am deschis Andreea, nu pot selecta din programul inițial un an mai mare de 1999, de asta am selectat 1999 dar nu îmi arata anii după 1999 sa pot selecta anul 2002 început de facultatea ,aceasta este problema mea
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/04/2019 9:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:de asemenea, vroiam sa întreb dacă la sporuri pot trece valoarea bonusurilor lunare prevăzute în contractul individual de munca, lucrând exclusiv în vânzari unde salariul este compus din parte fixă și parte variabila din vânzarea
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/04/2019 10:29am
la pensie :
Nu ati precizat din ce cauza nu puteti.
Am observat ca foarte recent, cu adresa dv de mail, a fost deschis un program pe numele altei persoane. Deci consideram ca ati depasit pragul deschiderii programului.
In pagina de intrare in program completati :
- rubricile cu datele personale
- la data de incepere a activitatii introduceti prma dintre data inceperii facultatii sau data inceperii activitatii. Facultatea se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei de invaliditate daca aceasta a fost urmata la zi si daca a fost absolvita cu diploma.
- In caseta indice de corectie introduceti indicele aferent anului de iesire la pensie
- Apasati pe butonul continuare care este si buton de salvare cat si de trecere la pasul urmator
In paginile anuale de date procedati astfel :
- Pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a mai introduce salarii
- Pe perioada lucrata introduceti sumele pentru care s-a platit contributie de asigurare sociala (CAS). Aceste sume le puteti lua de pe fluturasii lunari de salarii sau cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001
In urma acestor date rezulta un punctaj total anual. Dv pe langa acest punctaj iesit din calcul vi se acorda un stagiu potential calculat astfel :
Se calculeaza stagiul dv de cotizare realizat compus din perioada lucrata si perioada facultatii.
Se calculeaza stagiul potential in ani luni zile ca diferenta intre stagiul complet de cotizare (in cazul dv este 35 ani) si stagiul de cotizare realizat calculat mai sus
Se inmulteste stagiul potential calculat mai sus cu punctajul de 0,55 puncte pe an intreg si se obtine punctajul acordat pentru stagiul potential (se folosesc maxim 5 zecimale).
Punctajul acordat pentru stagiul potential se introduce in pagina de intrare in caseta “Punctaj decizie anterioara. Atentie folositi punctul in loc de virgula.
Daca pe parcurs aveti dificultati sau daca la sfarsit doriti o verificare reveniti.
Am introdus datele cu perioada facultate și lucrat, raporat la datele introduse cum calculeze pensia de invaliditate gr 2, Stagiul acela potențial care este, la ce se aplica 0,55 și care sunt pașii urmatori.multumesc
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: la pensie la data: 07/05/2019 2:13am
Abia acum am inteles dificultatea pe care ati avut-o la selectarea anului de incepere a activitatii. Cazul dv este mai special in sensul ca ati inceput activitatea dupa anul 2000 insa va felicitam ca tot dv ati gasit solutia.
In un mesaj anterior v-am spus ca in perioada lucrata se iau in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit CAS, iar dupa aprilie 2001 s-a platit CAS si pentru sumele castigate peste salariul tarifar. Deci introduceti si bonusurile in calcul fie separat in coloana sporuri in suma fixa fie cumulati-le cu salariul si suma lor o introduceti in coloana salarii.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina la 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an in cazul cand angajarea se face inainte de 01 octombrie.
Avand in vedere aceasta codul corect in lunile august si septembrie 2006 este “F”.
2 Ati introdus date inclusiv pentru luna decembrie 2019 si ati selectat indicele de corectie 1,20. Acest calcul este corect daca depuneti dosarul de pensionare cel mai tarziu in 31 decembrie 2019. Daca il depuneti dupa 01 ianuarie 2020 trebuie sa introduceti indicele de corectie din anul 2020 pe care nu-l cunoastem inca dar presupunem ca va fi mai mare.
3 Punctajul pentru stagiul potential se calculeaza astfel:
Stagiul complet de cotizare al dv este de 35 ani adica 420 luni.
Dupa corectia indicata de noi la nr 1 dv realizati un stagiu de 201 luni.
Deci aveti dreptul la stagiu potential de 219 luni.
Punctajul suplimentar pentru stagiu potential pentru gradul II de invaliditate este de 0,55 puncte anual sau 0,04583 puncte lunar. Deci pentru 219 luni veti beneficia de un punctaj suplimentar de : 10.03677 puncte care trebuie introdus in caseta “Punctaj decizie anterioara. Atentie folositi punctul in loc de virgula.
Aceasta este ultima operatie dupa care cititi rezultatul.
Atentie ! In prezent programul inmulteste punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie de acum, care este de 1100 lei. Din 01 septembrie 2019 valoarea punctului de pensie va creste la 1265 lei.
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/05/2019 2:34am
la pensie :
Abia acum am inteles dificultatea pe care ati avut-o la selectarea anului de incepere a activitatii. Cazul dv este mai special in sensul ca ati inceput activitatea dupa anul 2000 insa va felicitam ca tot dv ati gasit solutia.
In un mesaj anterior v-am spus ca in perioada lucrata se iau in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit CAS, iar dupa aprilie 2001 s-a platit CAS si pentru sumele castigate peste salariul tarifar. Deci introduceti si bonusurile in calcul fie separat in coloana sporuri in suma fixa fie cumulati-le cu salariul si suma lor o introduceti in coloana salarii.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 Anul universitar incepe la 01 octombrie si se termina la 30 septembrie a anului urmator cu exceptia ultimului an in cazul cand angajarea se face inainte de 01 octombrie.
Avand in vedere aceasta codul corect in lunile august si septembrie 2006 este “F”.
2 Ati introdus date inclusiv pentru luna decembrie 2019 si ati selectat indicele de corectie 1,20. Acest calcul este corect daca depuneti dosarul de pensionare cel mai tarziu in 31 decembrie 2019. Daca il depuneti dupa 01 ianuarie 2020 trebuie sa introduceti indicele de corectie din anul 2020 pe care nu-l cunoastem inca dar presupunem ca va fi mai mare.
3 Punctajul pentru stagiul potential se calculeaza astfel:
Stagiul complet de cotizare al dv este de 35 ani adica 420 luni.
Dupa corectia indicata de noi la nr 1 dv realizati un stagiu de 201 luni.
Deci aveti dreptul la stagiu potential de 219 luni.
Punctajul suplimentar pentru stagiu potential pentru gradul II de invaliditate este de 0,55 puncte anual sau 0,04583 puncte lunar. Deci pentru 219 luni veti beneficia de un punctaj suplimentar de : 10.03677 puncte care trebuie introdus in caseta “Punctaj decizie anterioara. Atentie folositi punctul in loc de virgula.
Aceasta este ultima operatie dupa care cititi rezultatul.
Atentie ! In prezent programul inmulteste punctajul mediu corectat cu valoarea punctului de pensie de acum, care este de 1100 lei. Din 01 septembrie 2019 valoarea punctului de pensie va creste la 1265 lei.
mulțumesc pentru răspuns și promptitudine, voi ieși la pensie în ianuarie 2020 dar vroiam sa știu estimative, voi corecta și sumele conform a ceea ce a fost plătit la casa de pensii chiar din programul lor. Mulțumesc mult
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/08/2019 8:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:Ani Luni
11 11 22
Conditii normale
Numar puncte
9 7 26
Conditii deosebite 0 0 0
Conditii speciale 0 0 0
Prestatii asigurari sociale 2 3 27
93.76985
93.76985
0.00000
0.00000
Cred ca ceva nu este in regula in calculul meu, am actualizat veniturile confomr cu ce este pe site-ul casei de pensii, acolo nu este facultatea introdusa si este ultimul venit introdus la ei la luna mai 2019, mentionez ca in perioada 11.2011- 11.2012 am fost in concediu crestere copil, si din luna iulie 2018 sunt in cm cod 14. va rog sa ma ajutati sa ajung cu calculul cat mai aproape de realitate. Multumesc frumos.
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: la pensie la data: 07/09/2019 4:48am
Regretam ca nu putem interpreta tabelul prezentat de dv mai sus.Pentru orice nelamurire privind evidenta veniturilor dv pe site-ul CNPP adresati-va acestora.
Faptul ca pe site-ul CNPP nu este trecuta facultatea consideram a fi o situatie normala deoarece dv nu ati depus la casa de pensii niciun act privind facultatea. Aceste acte le veti depune la dosarul de pensie.
Perioada de crestere copil este asimilata stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei.
Nu cunoastem codul bolii insa precizam ca se ia in calculul punctajului pensiei numai concediul de incapacitate temporara de munca cauzat de accident de munca sau boala profesionala.
Re: Calcul pensie invaliditate pentru o persoana cu varsta de 35 ani
Scris de: Andreea la data: 07/09/2019 8:06am
la pensie :
Regretam ca nu putem interpreta tabelul prezentat de dv mai sus.Pentru orice nelamurire privind evidenta veniturilor dv pe site-ul CNPP adresati-va acestora.
Faptul ca pe site-ul CNPP nu este trecuta facultatea consideram a fi o situatie normala deoarece dv nu ati depus la casa de pensii niciun act privind facultatea. Aceste acte le veti depune la dosarul de pensie.
Perioada de crestere copil este asimilata stagiului de cotizare si se ia in calculul pensiei.
Nu cunoastem codul bolii insa precizam ca se ia in calculul punctajului pensiei numai concediul de incapacitate temporara de munca cauzat de accident de munca sau boala profesionala.

Codul bolii 14-este cel pentru neoplasm, cotizație 11 ani, 11 luni și 22 de zile din care prestații sociale 2 ani, 3 luni și 27 de zile,punctaj 93. 76. Ar fi fost mai ok dacă puteam încărca un print screen din contul casei de pensii
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1