Subiect "cumparare zile concediu fara plata" Deschis de Aurel Vasile Baruta la data: 07/04/2019 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparare zile concediu fara plata
Scris de: Aurel Vasile Baruta la data: 07/04/2019 4:30am
Gen:M
Data nasterii:26.05.1959
Stagiul de cotizare:40 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare: Am 60 de ani si lucrez din 15.12.1978. Sunt angajat de aproximativ 40 de ani si 6 luni. Din acestia, in cartea de munca am trecuta o perioada totala de aproximativ 300 de zile de concediu fara plata. Din cate stiu aceste zile se scad din vechimea totala deci nu se tine cont de ele la o eventuala solicitare de pensionare inainte de varsta de 65 de ani cand voi avea 48 de ani lucrati. Exista posibilitatea in viitorul apropiat, conform noii legi a pensiilor daca intra in vigoare, sa cumpar aceste zile? Adica sa inchei acel contract de asigurare facultativa? Mentionez ca acestea sunt trecute in cartea de munca in forma standard: “in perioada y a beneficiat de x zile de concediu fara plata”, dar perioada este de cativa ani deci nu se poate identifica exact calendaristic luna si anul pentru a putea completa conform formularului de contract facultativ. Va multumesc pentru sprijin!
Re: cumparare zile concediu fara plata
Scris de: Aurel la data: 07/04/2019 4:58am
Aurel Vasile Baruta :
Gen:M
Data nasterii:26.05.1959
Stagiul de cotizare:40 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare: Am 60 de ani si lucrez din 15.12.1978. Sunt angajat de aproximativ 40 de ani si 6 luni. Din acestia, in cartea de munca am trecuta o perioada totala de aproximativ 300 de zile de concediu fara plata. Din cate stiu aceste zile se scad din vechimea totala deci nu se tine cont de ele la o eventuala solicitare de pensionare inainte de varsta de 65 de ani cand voi avea 48 de ani lucrati. Exista posibilitatea in viitorul apropiat, conform noii legi a pensiilor daca intra in vigoare, sa cumpar aceste zile? Adica sa inchei acel contract de asigurare facultativa? Mentionez ca acestea sunt trecute in cartea de munca in forma standard: “in perioada y a beneficiat de x zile de concediu fara plata”, dar perioada este de cativa ani deci nu se poate identifica exact calendaristic luna si anul pentru a putea completa conform formularului de contract facultativ. Va multumesc pentru sprijin!


Scuze pentru eroare, am vrut sa scriu 43 ani lucrati nu 48 ( adica 8 ani peste vechimea necesara de 35 de ani)
Re: cumparare zile concediu fara plata
Scris de: la pensie la data: 07/04/2019 7:38am
Perioada in care ati beneficiat de concediu fara plata se scade din stagiu de cotizare. Concediu fara plata inscris in carnetul de munca este socotit in zile lucratoare si dupa ce Casa de pensii le calculeaza in zile calendaristice perioada care se scade din stagiul de cotizare creste.
In prezent nu se poate incheia contract de asigurare sociala facultativa numai pe perioda viitoare si este avantajos numai daca in acea perioada nu sunteti angajat.
Nu putem preciza care vor fi prevederile viitoare in aceasta privinta dar va putem spune ca pana in prezent nu a existat posibilitatea sa fie incheiat un contract de asigurare sociala facultativa pe o perioada trecuta fara a se stabili calendaristic un interval clar asa cum aveti dv nevoie.
In proiectul noii legi a pensiilor care se prevede a intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021 se prevede posibilitatea incheierii unor contracte de asigurare sociala facultative atat pe perioade viitoare cat si pe perioade trecute insa numai pe perioade clare stabilite prin contract cu observatia ca in cazul contractului pentru perioada trecuta acesta se poate inceia pe o perioada de maxim 5 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1