Subiect "Evidenta asigurati" Deschis de Florica la data: 07/08/2019 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Evidenta asigurati
Scris de: Florica la data: 07/08/2019 6:21am
Buna ziua
Am si eu o intrebare in legatura cu evidenta asiguratilor/ a contributiilor platite in sistemul public de pensie in perioada 1995-2000.

Concret.
1) Daca, o persoana care desfasura activitate independenta (notar) avea drept cod de identificare fiscala CNP-ul său si achita CAS pentru salariatii biroului mai putea achita CAS si pentru ea insasi, desi CNP-ul acesteia se afla deja in evidenta sistemului public de pensii ca platitor de cas ?

Prin urmare, o persoana putea cotiza "obligatoriu" si a doua oara pe acelasi CNP ?. Dar voluntar, pe baza de contract?

Precizez, certificatul de identificare fiscala a fost emis de organul fiscal pe numele persoanei fizice "S.F." (nu al "notarului S.F." sau al "biroului notarial S.F.") si pe CNP-ul acesteia.

In aceste conditii, in evidenta sistemului public de pensii fiind chiar persoana fizica se poate afirma ca "asiguratul" era S.F. ?

2) Dupa infiintarea CNPP evidenta asiguratilor s-a tinut (si se tine) pe baza CNP-urilor

In perioada 1995 - 2000 evidenta asiguratilor si a contributiilor platite se tinea tot pe baza CNP-urilor ? (in baza carui act normativ:lege, regulament etc ?)

Si o ultima intrebare.
3) Pana in anul 2001 notarii aveau obligatia legala de plata a CAS ? Personal nu am gasit nicio prevedere expresa in acest sens, insa, avand in vedere ca era in vigoare Lg 3/1977 care prevedea obligatia platii contributiei de catre angajator, in cazul lor neaplicandu-se aceasta dispozitie, se poate afirma ca simpla dovada a "contributiei in munca" este suficienta pentru a li se recunoaste stagiu de cotizare raportat la salariul minim/mediu pe economie ?

Multumesc frumos pentru raspuns
Re: Evidenta asigurati
Scris de: la pensie la data: 07/09/2019 4:33am
Regretam ca nu va putem raspunde la aceste intrebari. Adresati-va Casei Nationale de Pensii Publice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1