Subiect "Contestatieție + impozit" Deschis de irina la data: 07/10/2019 6:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contestatieție + impozit
Scris de: irina la data: 07/10/2019 6:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Intrebare:
Scuzați cred că s-a produs o eroare la scriere, reintroduc mesajul.
Bună ziua, am două întrebări la care vă rog să-mi răspundeți dacă se poate:
1. Sunt pensionar de vârstă, am urmat un masterat și am avut bursă de merit.Pensia este sub 1200lei. Bursa 650lei/lună. Trebuie să plătesc impozit pentru ceva?
2. Pentru contestarea deciziei de pensie (nu a mea) unde se depune CONTESTAÈšIA?

Mulțumesc frumos
Re: Contestatieție + impozit
Scris de: la pensie la data: 07/10/2019 10:18am
1 Nu intelegm legatura intre bursa primita mai de mult si impozitul pe care trebuie sa-l platiti acum, in plus asa cum a precizat domnul Gica pentru burse nu se plateste impozit.
La pensie se plateste impozit, asa cum a precizat domnul Gica, numai pentru sumele care depasesc 2000 lei, nefiind cazul dv.
2 Contestarea deciziei de pensionare se face catre Comisia Centrala de Contestatii si se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul pensionarului.
Re: Contestatieție + impozit
Scris de: irina la data: 07/10/2019 2:55pm
la pensie :
1 Nu intelegm legatura intre bursa primita mai de mult si impozitul pe care trebuie sa-l platiti acum, in plus asa cum a precizat domnul Gica pentru burse nu se plateste impozit.
La pensie se plateste impozit, asa cum a precizat domnul Gica, numai pentru sumele care depasesc 2000 lei, nefiind cazul dv.
2 Contestarea deciziei de pensionare se face catre Comisia Centrala de Contestatii si se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul pensionarului.


Mulțumesc frumos. Răspunsurile sunt la obiect. Bursa am primit-o în acest an, find deja pensionar. Este un master.

Știți cumva: A apărut vreo modificare în noua lege a pensiilor privitor la Masterate?
Re: Contestatieție + impozit
Scris de: la pensie la data: 07/11/2019 2:33am
Conform legislatiei pensiilor, pana in prezent studiile de masterat, absolvite cu diploma, nu au fost asimilate cu stagiu de cotizre.
Prin noua lege a pensiilor 127/2019, publicata in MO 0563 din 08 iulie 2019, studiile de masterat, absolvite cu diploma, se asimileaza stagiului de cotizare, cu observatia ca aceasta lege intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021.
Deci daca dv absolviti masteratul pana la 01 septembrie 2021 depuneti actul doveditor si la recalcularea pensiei dv conform noii legi a pensiilor se va lua in calcul si acest stagiu.
Re: Contestatieție + impozit
Scris de: irina la data: 07/11/2019 2:48pm
la pensie :
Conform legislatiei pensiilor, pana in prezent studiile de masterat, absolvite cu diploma, nu au fost asimilate cu stagiu de cotizre.
Prin noua lege a pensiilor 127/2019, publicata in MO 0563 din 08 iulie 2019, studiile de masterat, absolvite cu diploma, se asimileaza stagiului de cotizare, cu observatia ca aceasta lege intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021.
Deci daca dv absolviti masteratul pana la 01 septembrie 2021 depuneti actul doveditor si la recalcularea pensiei dv conform noii legi a pensiilor se va lua in calcul si acest stagiu.


Mulțumesc mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1