Subiect "recalculare conform L221/2018" Deschis de Ioan Maricuta la data: 07/12/2019 4:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare conform L221/2018
Scris de: Ioan Maricuta la data: 07/12/2019 4:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
De ce recalcularea se face numai pentru cei care au min 25 ani ani in gr.speciala,pentru care punctajul se imparte la 25.
Ce facem cu cei care au 24 ani si 364 zile in conditii speciale?Punctajul acestora se imparte la 35.
Deci,pentru o zi lucrata mai putin in conditii speciale,ai o pensie mai mica cu aprox 30% decat colegul care a lucrat in aceleasi conditii dar cu o zi mai mult!
Oare este echitabil?
Nu ar fi normal ca punctajul obtinut in conditii speciale sa se imparta la 25 indiferent de numarul de ani lucrati in aceste conditii?
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: GicaH la data: 07/12/2019 6:44am
Ioan Maricuta :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
De ce recalcularea se face numai pentru cei care au min 25 ani ani in gr.speciala,pentru care punctajul se imparte la 25.
Ce facem cu cei care au 24 ani si 364 zile in conditii speciale?Punctajul acestora se imparte la 35.
Deci,pentru o zi lucrata mai putin in conditii speciale,ai o pensie mai mica cu aprox 30% decat colegul care a lucrat in aceleasi conditii dar cu o zi mai mult!
Oare este echitabil?
Nu ar fi normal ca punctajul obtinut in conditii speciale sa se imparta la 25 indiferent de numarul de ani lucrati in aceste conditii?

Aveți dreptate, dar ce spuneți dumneavoastră cred că este un caz pur teoretic, deoarece nu ați dat datele dumneavoastră, de naștere și de contribuție.
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: Ioan Maricuta la data: 07/12/2019 8:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Nu este pur teoretic.
Din pacate si eu fac parte din aceasta categorie.
Sunt pensionat din 2011,am 36 vechime din care 24 in conditii speciale si nu beneficiez de recalculare.

Punctajul total il am impartit la 35.
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: la pensie la data: 07/12/2019 9:46am
Dv aveti dreptate dar din pacate recalcularea se face conform prevederilor unor legi care au fost facute de cei care au acest drept iar noi nu avem acet drept ci numai sa le respectam.
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: GicaH la data: 07/13/2019 1:15pm
la pensie :
Dv aveti dreptate dar din pacate recalcularea se face conform prevederilor unor legi care au fost facute de cei care au acest drept iar noi nu avem acet drept ci numai sa le respectam.

Totuși, îmi permit să comentez, cei ce au ieșit la pensie la limită de vârstă în anul 2011 nu li se împărțea punctajul la 35. De aceea am zis că sunt importante datele de naștere și genul.
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: Ioan Maricuta la data: 07/18/2019 2:38am
GicaH :
la pensie :
Dv aveti dreptate dar din pacate recalcularea se face conform prevederilor unor legi care au fost facute de cei care au acest drept iar noi nu avem acet drept ci numai sa le respectam.

Totuși, îmi permit să comentez, cei ce au ieșit la pensie la limită de vârstă în anul 2011 nu li se împărțea punctajul la 35. De aceea am zis că sunt importante datele de naștere și genul.


"13.06.1957 sex M .In decizie este clar.Punctajul mediu anual reprezinta punctajul total impartit la 35."
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: la pensie la data: 07/18/2019 8:18am
Situatia este clara dv aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani si conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 (actualizata prin legea 221/2018) nu beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare si in acest caz calculul punctajului mediu anual se face cu stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Beneficiaza de reducerea stagiului complet de cotizare cei care au lucrat sub 25 ani in conditii speciale in sectorul minier sau artistic insa dv nu ati precizat aceasta.
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: Ioan Maricuta la data: 07/19/2019 4:11am
la pensie :
Situatia este clara dv aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani si conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 (actualizata prin legea 221/2018) nu beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare si in acest caz calculul punctajului mediu anual se face cu stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Beneficiaza de reducerea stagiului complet de cotizare cei care au lucrat sub 25 ani in conditii speciale in sectorul minier sau artistic insa dv nu ati precizat aceasta.


"Am lucrat in metalurgie.Activitatea si societatea se regasesc in anexa la lege.Daca artistii au muncit in conditii mai grele decat metalurgistii,siderurgistii,etc atunci e ok.Sa auzim numai de bine."
Re: recalculare conform L221/2018
Scris de: la pensie la data: 07/19/2019 7:11am
Cunosc conditiile de munca in o intreprindere metalurgica mentionata in anexa 3 la pegea pensiilor 263/2010 si va inteleg supararea.
Inteleg si legea numai daca a fost facuta de un “artist” care nu cunostea aceste conditii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1