Subiect "ÃŽntrebare" Deschis de Ionescu Valeriu la data: 07/12/2019 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ÃŽntrebare
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 07/12/2019 11:34am
Gen: feminin
Data nasterii: 06.05.1966
Stagiul de cotizare: 28 de ani și 6 luni
Alte date:
Intrebare: De la ce vârstă începând (sau peste cât timp lucrat, mai bine...) se poate pensiona anticipat soția mea (ale cărei date le-am menționat) conform noii legi a pensiilor... Menționez că are 28 de ani lucrați în Rm. Vâlcea oraș inclus în prevederile unei alte legi pentru pensionări anticipate fără diminuare.
Mulțumesc din suflet.
Re: ÃŽntrebare
Scris de: la pensie la data: 07/12/2019 2:20pm
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si noii legi a pensiilor 127/2019 are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei standard de pensionare, in data de 06 aprilie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Are dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 57 ani si 11 luni, adica dupa data de 06 aprilie 2024 daca isi completeaza stagiul de cotizare si realizeaza stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni
Are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani adica la varsta de 60 ani si 11 luni (06 aprilie 2027) daca atunci are 30 ani locuiti si/sau lucrati in o localitate cu potential de poluare remanenta
Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 adica dupa 01 septembrie 2021 se va face o noua evaluare a localitatilor cu potential de poluare remanenta.
Re: ÃŽntrebare
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 07/13/2019 1:41am
Gen: feminin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: 06.05.1966
Alte date:
Intrebare: - Mulțumesc pentru competența pe care ne-o demonstrați din nou... Am observat abia astăzi pagina dv. privind calculatorul pentru pensii anticipate... Am primit aceleași răspunsuri și pe pagina cu calculatorul, dar dv. ați avut amabilitatea să-mi calculați suplimentar și data exactă de la care se poate face pensionarea... Mai am totuși o mică nelămurire... Soția a lucrat 28 de ani neîntrerupt în învățământ. Beneficiază de un alt sistem de pensionare anticipată pentru aceasta ? Dacă da aceeași întrebare îmi revine, când poate ieși la pensie anticipat ?
Mulțumesc frumos.
Re: ÃŽntrebare
Scris de: la pensie la data: 07/13/2019 8:54am
Legislatia pensiilor nu trateaza in mod diferit pensionarea personalului didactic in schimb legea educatiei nationale nr 1/2011 art 284 stabileste unele prevederi speciale privind pensionarea personalului didactic din care mentionam ca: personalul didactic in activitate se poate pensiona numai la sfarsitul anului scolar si in cazuri deosebite se poate pensiona si intimpul anului scolar cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant , respectiv a inspectoratului scolar
Re: ÃŽntrebare
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 07/14/2019 4:46am
Gen: feminin
Data nasterii: 06.05.1966
Stagiul de cotizare: 29
Alte date:
Intrebare: Mulțumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1