Subiect "Întrebări" Deschis de Ionescu Valeriu la data: 07/12/2019 11:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Întrebări
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 07/12/2019 11:40am
Gen: masculin
Data nasterii: 17.12.1965
Stagiul de cotizare: 31 ani și 3 luni
Alte date:
Intrebare: Am lucrat și 2 ani și 7 luni în grupa a II-a până în octombrie 1999. V-aș ruga să-mi scrieți cât timp se adaugă la vechime în situația cererii mele de pesionare pe caz de boală ?
V-aș mai ruga să-mi scrieți dacă perioada adăugată se consideră cotizare și cu cât dacă se consideră așa ? Mulțumesc frumos.
Re: Întrebări
Scris de: la pensie la data: 07/12/2019 2:29pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 decembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acesta este mai mic de 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta este mai mic de 6 ani in schimb pe perioada lucrata in grupa II de 2 ani si 7 luni punctajele lunare realizate se majoreaza cu 25 %.
Re: Întrebări
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 07/13/2019 1:37am
Gen: masculin
Data nasterii: 17.12.1965
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date:
Intrebare:
Mulțumesc. Din nefericire mea culpa am tastat greșit...
Corect este >>stagiul de 9 ani și 7 luni în grupa a II-a de muncă...
Trebuie să revin totuși cu întrebările inițiale pentru durata de muncă corectă...
Mulțumesc din suflet pentru înțelegere.
Re: Întrebări
Scris de: la pensie la data: 07/13/2019 9:06am
Dupa modificarea datelor raspunsul nostru se modifica astfel:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 decembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in data de 17 iunie 2029 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 6 luni si realizati stagiul complet de cotizare. La acest calcul se cumuleaza si un eventual stagiu de cotizare asimilat pentru stagiu militar,
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 17 decembrie 2025 daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul un eventual stagiu de cotizare asimilat pentru stagiu militar.
Re: Întrebări
Scris de: Ionescu Valeriu la data: 07/14/2019 4:45am
Gen: Masculin
Data nasterii: 17.12.1965
Stagiul de cotizare: 31
Alte date:
Intrebare: Mulțumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1