Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de ION ALINA MARIA la data: 07/14/2019 5:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: ION ALINA MARIA la data: 07/14/2019 5:03am
Gen:F
Data nasterii:15.08.1960
Stagiul de cotizare:31 ANI 9 LUNI
Alte date:Studii Universitare la zi 1980-1987,din 1987 pana in prezent lucrez,dar am avut 43 zile de concediu fara plata
Intrebare:Cand pot sa-mi depun dosarul pt.pensionare partial anticipate si cat timp dureaza pana se definitiveaza dosarul,adica pana la decizie?
Multumesc
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: GicaH la data: 07/14/2019 6:15am
ION ALINA MARIA :
Gen:F
Data nasterii:15.08.1960
Stagiul de cotizare:31 ANI 9 LUNI
Alte date:Studii Universitare la zi 1980-1987,din 1987 pana in prezent lucrez,dar am avut 43 zile de concediu fara plata
Intrebare:Cand pot sa-mi depun dosarul pt.pensionare partial anticipate si cat timp dureaza pana se definitiveaza dosarul,adica pana la decizie?
Multumesc

Pentru pensionare anticipată parțială trebuie sa aveți un stagiu de cotizare de peste 31 ani și 10 luni, fara studiile universitare chiar dacă sunt la zi, acestea se vor adăuga la împlinirea vârstei de pensionare standard pentru limită de vârstă. Zilele de CFS se scad din vechime.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/15/2019 5:35am
Prevederile noii legi a pensiilor 127/2019 care va intra in vigoare in data de 01 septembrie 2021 nu difera de prevederile actualei legi a pensiilor 263/2010 si acestea sunt :
- sa aveti o varsta minima de 56 ani si 10 luni
- sa aveti stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni (fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare).
Din aceste doua conditii o indepliniti pe cea de varsta si deci puteti sa depuneti dosarul de pensie anticipata partiala cand indepliniti conditia de stagiu.
Cand indepliniti aceasta conditie de stagiu nu o putem preciza deoarece :
- Nu ati precizat data angajarii dupa facultate
- Numarul de zile de concediu fara plata este exprimat in zile lucratoare si trebuie scazut din stagiul de cotizare exprimat in zile calendaristice. Convertirea din zile lucratoare in zile calendaristice o face numai Casa de pensii.
In aceste conditii va sfatuim sa va adresati la ghiseul Casei teritoaiale de pensii de care apartine domiciliul dv cu actele care justifica stagiul de cotizare pentru a va face calculul datei cand realizati stagiul complet de cotizare si deschiderea dreptului la pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1