Subiect "grupa 2" Deschis de Marian la data: 07/17/2019 1:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa 2
Scris de: Marian la data: 07/17/2019 1:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:IN Calculul reducerii stagiului complet de cotizare

si varstei de pensionare de pe acest site calculul pt grupa 2 incepe de la 6 ani,eu am 3 ani 10 luni si 22 de zile grupa 2,deci se ia in calcul acesti ani pt mine,multumesc
Re: grupa 2
Scris de: la pensie la data: 07/17/2019 11:35am
Pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca se acorda urmatoarele avantaje :
- Pentru stagiile de cotizare in grupa II se acorda un stagiu de cotizare suplimentar de 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in aceasta grupa, daca s-a lucrat un stagiu de cotizare minim 5 ani in grupele I si II. Dv neindeplinind conditia nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar pentru stagiul de cotizare de 3 ani lucrat in gr II.
-Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”. Pentru stagiile de cotizare in conditii deosebite se acorda reducerea varstei de pensionare daca s-a lucrat un stagiu de cotizare de minim 6 ani in aceasta grupa. Dv neindeplinind conditia de stagiu minim nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
- Pe perioada lucrata in grupa II de munca punctajele lunare se majoreaza cu 25 %. Aceasta majorare nu are conditii de stagiu minim si in acest caz vi se acorda si dv pe perioada lucrata in gr II
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1