Subiect "pensii" Deschis de facaeru maricel la data: 07/17/2019 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: facaeru maricel la data: 07/17/2019 4:27am
Gen:m
Data nasterii:01 08 1960
Stagiul de cotizare:39 ani si8 luni
Alte date:19 ani 9 luni gr 2
Intrebare:nu prea inteleg noua regula a pensionarii anticipate.Daca ai 8 ani peste 35 de cotizare cum iesi la pensie?
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 07/17/2019 12:40pm
V-am mai dat lamuriri in acest caz pe numele Facaeru Constantin
In stagiul de cotizare indicat de dv este inclus si stagiul militar dar si fara acest stagiu asimilat realizati stagiul de cotizare de 43 ani adica cu 8 ani de cotizare peste stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 se acorda pensie anticipata, nediminuata la o varsta mai mica cu maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare cu conditia sa aiba stagiul complet de cotizare depasit cu 8 ani.
In cazul concret al dv avand varsta standard de pensionare de 65 ani aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 60 ani adica in 01 august 2020 deoarece conditia de stagiu de cotizare (35 + 8) este indeplinita de acum.
Pensia anticipata se calculeaza asemanator cu pensia pentru limita de varsta cu deosebirea ca pe perioada cat beneficiati de aceasta pensie nu puteti sa lucrati cu contract de munca si sa cumulati pensia cu salariu. Insa acest incovenient dispare la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 adica in 01 septembrie 2021 deoarece in prevederile acestei legi acest tip de pensie se va numi pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1