Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de maria la data: 07/19/2019 8:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: maria la data: 07/19/2019 8:15am
Gen:F
Data nasterii:15.02.1961
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:La ce data ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial daca locuiesc in Slatina ,Jud .Olt si care ar fi diminuarea daca as depune dosarul de pensionare?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/19/2019 9:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensiei anticipata partiala in data de 15 august 2019 diminurea pensiei anticipate partiale este de 14,70 %.
Daca ati avut domiciliu in municipiul Slatina minim 30 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 15 februarie 2021, cu conditia sa nu cereti pensie anticipata partiala, diminuata, inainte de aceasta data.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: maria la data: 07/23/2019 2:44am
Gen:F
Data nasterii:15.02.1961
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Buna ziua ,daca am dreptul la pensie anticipata cu 2 ani inainte de implinirea virstei deoarece locuiesc in Slatina,Jud.Olt dupa pensionare mai pot sa lucrez cu contract de munca?Multumesc
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/23/2019 6:23am
Pensionarii cu pensie anticipata si anticipata partiala nu au dreptul sa cumuleze pensia cu salariu obtinut prin angajare cu contract de munca.
In cazul concret prezentat de dv al pensionarii cu 2 ani inainte de varsta standard de pensionare actuala lege a pensiilor 263/2010 care este prevazut a fi in vigoare pana la 01 septembrie 2021 prevede ca aceasta pensie nu poate fi cumulata cu salariu realizat prin angajare cu contract de munca.
Noua lege a pensiilor 127/2019 care este prevazut a intra in vigoare in data de 01 septembrie 2021 are prevederi diferite in acest caz astfel :
- Aceasta pensie nu se mai numeste anticipata ci pentru limita de varsta si in acest caz aveti dreptul sa cumulati pensia cu salariu.
- In timp de 180 de zile de la intrare in vigoare a acestei legi sa fie revizuita metodologia de determinare a zonelor industriale cu poluare remanenta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1