Subiect "Pensie si stagiu militar in timpil facultatii" Deschis de Mariana la data: 08/21/2019 3:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie si stagiu militar in timpil facultatii
Scris de: Mariana la data: 08/21/2019 3:00pm
Gen:Feminin
Data nasterii:09/1959
Stagiul de cotizare:10 ani si 5 luni in Romania si 25 ani in Canada
Alte date:3 ani Facultate la zi si Stagiu militar
Intrebare:Am facut armata in timpul facultatii (3 ani Subinginer la zi)si am primit Livret militar de Sublocotenent la sfirsitul facultatii.Acest stagiu militar se va adauga la vechimea pentru pensie? Daca da cum pot sa intru in posesia Livretului militar care mi-a fost retinut cind am plecat in Canada in 1992.
Multumesc
Re: Pensie si stagiu militar in timpil facultatii
Scris de: la pensie la data: 08/22/2019 3:13am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara cu care Romania are incheiat acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale primesc o pensie compusa din doua componente. Romania are incheiate doua acorduri cu Canada si cu autoritatile regionale din Quebec.
Componentele acestei pensii sunt calculate conform legislatiei fiecarei tari si pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna martie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani. La acesta pensie sunt luate in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare, stagiu militar si stagiile de cotizare lucrate in Canada
Perioada facultatii si perioada stagiului militar sunt asimilate cu stagiul de cotizare daca sunt dovedite prin acte.
Stagiul militar poate fi dovedit cu livret militar sau adeverinta. Pentru acestea va adresati mai intai centrului militar la care ati depus livretul militar la plecarea in Canada. Inainte de a face demersuri pentru recuperarea livretului militar faceti o analiza daca se merita efortul deoarece :
- Atat pe perioada facultatii (daca a fost urmata la zi si absolvita cu diploma) cat si a stagiului militar din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se ia in calculul punctajului pensiei salariul minim pe economie din acea perioada
- Daca perioada stagiului militar se suprapune cu perioada facultatii se ia in calcul un singur stagiu in cazul dv cel al facultatii pentruca acesta este mai usor de dovedit. Deci merita efortul recuperarii livretului militar numai daca ati facut convocari militare in o perioada care nu se suprapune cu perioada studiilor universitare. Perioada studiilor universitare se considera de la 01 octombrie a anului de incepere pana la 30 septembrie a anului de terminare a studiilor sau pana la angajare daca aceasta s-a facut inainte de 30 septembrie a ultimului an
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala daca aveti realizat stagiul complect de cotizare de 31 ani si 6 luni. La calculul stagiului complect de cotizare pentru aceasta pensie nu se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiu militar iar stagiile de cotizare lucrate in Canada sunt luate in considerare pentru pensie anticipata partiala numai daca locuiti in regiunea Quebec.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1