Subiect "Decizie pensionare" Deschis de Ghimisi ovidiu la data: 08/22/2019 4:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizie pensionare
Scris de: Ghimisi ovidiu la data: 08/22/2019 4:22am
Gen:masculin
Data nasterii:25.03.1962
Stagiul de cotizare:37
Alte date:12.4 grupa speciala mina livezeni 4.2luni grupa speciala hidroconstructia arges.
Intrebare:astept decizia de pensionare pt limita de varsta mi sa zis de la casa locala ca numi poate calcula pe cei 4.2 luni grupa speciala pensia conform legii 221.numai pt mina 12.4 luni ca nu le permite programul sa vada.Sa fac o cerere ca renunt la calculul celor 4.2 anii.ce sfat imi datii???
Re: Decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/22/2019 10:14am
Pentru ambele stagii lucrate in conditii speciale vi se acorda stagiu de cotizatie suplimentar de 8 ani, o reducere a varstei standard de pensionare de 8 ani si majorarea cu 50 % a punctajelor lunare pe perioada lucrata in conditii speciale
Nu este clar care este legatura situatiei dv cu prevederile legii 221/2018. Aceasta lege face doua modificari ale legii pensiilor 263/2010 in care dv nu va incadrati si anume
-Art 56 alin (1) litera a) care prevede reducerea varstei de pensionare cu 20 ani pentru cei care au lucrat in minerit minim 50 % in subteran cel putin 20 ani.
- Art 56 alin (3) litera a) care prevede reducerea stagiului complet de cotizare la 20 ani pentru cei care au lucrat in minerit minim 50 % in subteran cel putin 20 ani.
In aceste conditii nu vedem utilitatea depunerii unei cereri.
Re: Decizie pensionare
Scris de: Ghimisi ovidiu la data: 08/22/2019 11:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:nu vor sa mi calculeze cei 4.2 anii ca nu vad in program ce castig am avut ceva de genu mi a zis sa fac cerere sa renunt ca sami poata calcula numai cei 12.4 la mina.
Re: Decizie pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/22/2019 11:36am
Nu este clar care este situatia dv si nu va putem da un sfat sa renuntati la un drept al dv.
Daca nu cunosc ce castig ati avut in acea perioada aveti posibilitatea sa cereti la angajator o adeverinta cu acele castiguri pe care o puteti depune si dupa primirea deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1