Subiect "ani lucrati intracomunitar" Deschis de Firuta la data: 08/26/2019 9:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ani lucrati intracomunitar
Scris de: Firuta la data: 08/26/2019 9:21am
Gen:M
Data nasterii:14.03.1959
Stagiul de cotizare:26 ANI 2 LUNI 8 ZILE NATIONAL+ 3 ANI SI 7 LUNI INTRACOMUNITAR + 4 ANI PENSIE INVALIDITATE.
Alte date:
Intrebare: La ce data se pensioneaza la limita de varsta daca la data de azi, realizeaza 33 ani 9 luni si 26 zile vechime totala lucrata? La implinirea a 35 ani total lucrati, indiferent de varsta? (oct 2020 la 61 ani si 7 luni?) Sau doar la implinirea varstei standard de 65 ani? (martie 2024?)
Re: ani lucrati intracomunitar
Scris de: la pensie la data: 08/26/2019 1:38pm
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania are urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 martie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie nu trebuie sa faca dovada stagiului de cotizare lucrat in UE.
Nu poate beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta varsta de 60 ani, deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul perioada de pensie de invaliditate.
Re: ani lucrati intracomunitar
Scris de: Firuta la data: 08/27/2019 1:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Deci anii lucrati intracomunitar nu intra in stagiul de 35 ani necesari? Acestia trebuie realizati national?
Re: ani lucrati intracomunitar
Scris de: Firuta la data: 08/27/2019 1:12am
Firuta :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Deci anii lucrati intracomunitar nu intra in stagiul de 35 ani necesari? Acestia trebuie realizati national? in 14.03.2021 va avea 62 ani nu 65!
Re: ani lucrati intracomunitar
Scris de: la pensie la data: 08/27/2019 5:24am
Regretam ca nu am dat un raspuns potrivit pentru a fi inteles si din aceasta cauza mai incercam odata.
In Romania are urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 martie 2024 (am gresit in primul raspuns) la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie nu trebuie sa faca dovada stagiului de cotizare lucrat in UE deoarece nu este necesar.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani daca are realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani. La calculul stagiului complet de cotizare pentru aceasta pensie se ia in calcul stagiul de cotizare realizat in Romania si stagiul de cotizare lucrat in cealalta tara din UE, ne luand in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de pensie de invaliditate In cazul concret mentionat de dv am mentionat ca nu poate beneficia de aceasta pensie pentruca la calculul stagiului de cotizare dupa regula mentionata are realizat numai 29 ani si 9 luni.
Nu ati precizat daca in prezent beneficiaza de pensie de invaliditate pentru a analiza si alte variante care pot sa apara dupa 01 septembrie 2021 cand va intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019..
Re: ani lucrati intracomunitar
Scris de: Firuta la data: 08/27/2019 5:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Da. beneficiaza de pensie de invalididate gradul 2. Multumesc pentru raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1