Subiect "Ce procent se ia in calcul la perioada lucrată în grupa a II a" Deschis de Sabina la data: 08/26/2019 1:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce procent se ia in calcul la perioada lucrată în grupa a II a
Scris de: Sabina la data: 08/26/2019 1:35pm
Gen:f
Data nasterii:21.07.1960
Stagiul de cotizare:05.10.1979 si in prezent
Alte date:grupa a II a din 1979 până în 2001
Intrebare:Va rog sa imi comunicati d aca am introdus corect datele in programul dumneavoastra de calcul al pensiei.De asemenea as dori sa stiu daca perioada lucrată în grupa a-II-a pe care am castigat o prin hotărâre judecătorească in anul 2011 in ce % este luata in calcul.
Re: Ce procent se ia in calcul la perioada lucrată în grupa a II a
Scris de: la pensie la data: 08/27/2019 8:35am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii.
1 In pagina de intrare ati introdus punctaj aferent stagiului in grupa de munca si ati selectat grupa de munca si in interiorul programului ceiace inseamna ca in calcul a fost luat de doua ori punctajul aferent grupelor de munca.
2 In selectarea grupei de munca in lunile noiembrie 1986, aprilie si noiembrie 1988 ati selectat grupa I daca aceasta s-a facut din gresala corectati-o
3 In perioada august decembrie 2019 ati introdus un spor in suma fixa si nu intelegem din ce cauza nu ati cumulat-o la salariu brut introdus in coloana salarii.
4 Daca sunteti hotarata sa lucrati pana la sfarsitul anului presupunem ca este mai avantajos sa depuneti dosarul de pensie in primele zile ale anului 2020.
5 Nu intelegem intrebarea privind procentul de calcul al perioadei lucrate in grupa de munca daca nu ati precizat procentul lucrat in grupa de munca stabilit prin Hotarare judecatoreasca. Daca aceasta intrebare se refera la procentul cu care se majoreaza punctajele lunare pe perioada lucrata in grupa II de munca, acesta este de 25 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1