Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Eugen la data: 08/27/2019 3:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Eugen la data: 08/27/2019 3:30pm
Gen:M
Data nasterii:31.05.1958
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: Am intentia sa ma pensionez anticipat. In 28 August indeplinesc conditiile de vechime, 35 ani. Cand, in ce data a lunii, este cel mai bine sa depun cererea ca sa evit intarzierea deciziei din cauza unor formalitati (ex. declaratia 112 a angajatorului) ? Am citit mai demult pe acest forum dar nu imi amintesc. Multumesc
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/28/2019 1:54am
Nu este o regula in privinta datei de depunere a cererii de pensionare pentru evitarea intarzierii deciziei de pensionare, in schimb trebuie sa urmariti ca la data depunerii dosarului de pensionare sa rezulte o perioada de anticipare exprimata numai in ani si luni.
De exemplu daca depuneti dosarul in 29 august 2019 rezulta o perioada de anticipare pana la 31 mai 2023, cand aveti varsta standard de pensionare si se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta, de 3 ani 9 luni si 2 zile care se rotunjesc la 46 luni si se inmultesc cu 0,50 % rezultand o diminuare a pensiei cu 23 %.
Dar daca depuneti dosarul in data de luni 02 septembrie 2019 si cereti ca pensia sa fie acordata incepand cu 31 august 2019 perioada de anticipare este de 3 ani si 9 luni, adica de fix 45 luni iar diminuarea va fi de 22,50 %. Astfel perioada de anticipare este mai scurta cu o luna si diminuarea mai mica cu 0,50 %.
Dar mai trebuie sa fiti atent si la alt aspect, al stagiului complet de cotizare. Este riscant sa aveti stagiul complet de cotizare aproape exact de 35 ani deoarece este posibil ca din cauze necunoscute de dv sa va lipseasca cateva zile (exemplu concediu fara plata) si sa va fie respins dosarul. Deci sfatul nostru este ca inainte de depunerea dosarului de pensionare sa cereti la ghiseul Casei de pensii teritoriale unde veti depune dosarul sa va calculeze stagiul de cotizare si sa va asigure ca aveti realizat stagiul complect de cotizare de 35 ani.
Re: pensionare anticipata
Scris de: Eugen la data: 08/28/2019 3:17am
Gen:M
Data nasterii:31.05.1958
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: Multumesc. Raspunsul m-a lamurit perfect. Eu voi depune cererea de pensionare cel mai probabil dupa 15 septembrie pentru ca mai am de rezolvat cateva sarcini de serviciu. Sau poate chiar la 1 Octombrie.
Da, am fost la ghiseul despre care imi spuneti, am cerut ceea ce mi-ati sugerat, dar raspunsul a fost simplu si hotarat: nu avem cum sa va calculam ce ne cereti decat dupa ce depuneti dosarul la noi. Deci merg pe risc desi nu imi amintesc sa fi avut zile de concediu fara plata.
Apoi, am gasit undeva ca legea pensiei prevede ca daca iti stabilesti domiciliul in alta tara europeana poti opta pentru transferul pensiei intr-o banca din tara respectiva. Adica poti dar nu ar fi obligatoriu acest tranfer, ceea ce mi-ar conveni pentru ca ramanand la o banca romaneasca evit pierderea a 20 de euro lunar prin transfer la o banca straina.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/28/2019 7:38am
Pe langa concediile fara plata care trebuie avute in vedere la calculul exact al stagiului de cotizare mai amintim si concediile pentru incapacitate temporara de munca care se iau in calculul stagiului de cotizare inainte de 01 ianuarie 2005 indiferent de boala iar dupa aceasta data numai daca sunt datorate de accidente de munca sau boli profesionale.
Pentru a evita surprize din cauza stagiului de cotizare va sfatuim ca, daca angajatorul este de acord, sa continuati activitatea si dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, urmand ca in cazul acceptarii dosarului sa incetati activitatea la primirea deciziei de pensionare iar daca nu este acceptat dosarul sa continuati activitatea pana realizati stagiul complet de cotizare.
Dreptul pensionarilor care nu au domiciliul in Romania de a li se transfera in strainatate pensiile stabilite in Romania precum si modul de suportarea a costurilor de transfer sunt stabilite prin art 111 din legea pensiilor 263/2010.
Re: pensionare anticipata
Scris de: Eugen la data: 08/29/2019 12:31am
Multumesc.
Am citit articolul, e clar, transferul pensiei la o banca din tara de domiciliu din UE este doar o optiune a pensionarului.
Exista posibil sa depun cererea de pensionare anticipata partiala fara sa imi anunt angajatorul pana nu primesc decizia ? Casa de pensii primeste un dosar in care nu am un act care sa dovedeasca incheierea activitatii ?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/29/2019 9:12am
Casa de pensii primeste dosar de pensionare anticipata partiala sau anticipata fara dovada incetarii activitatii. In acest caz prin decizie se acorda pensie anticipata incepand cu data depunerii dosarului si se pune in plata incepand cu data depunerii dovezii de incetare a activitatii.conform art 105 alin (1) din legea pensiilorv 263/2010
In perioada de la depunerea dosarului de pensie anticipata pana la data depunerii dovezii de incetare a activitatii pensia anticipata se considera suspendata conform art 114 alin (1) litera b din legea pensiilor 263/2010.
Din punct de vedere al legislatiei muncii angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca numai de la data comunicarii deciziei de pensionare conform art 56 alin (1) litera c) din legea 53/2003 Codul muncii iar aceasta data o poate afla de la dv pentruca, Casa de pensii nu este oligata sa o comunice angajatorului.
Sumele pentru care se plateste CAS in perioada de la depunerea dosarului de pensie anticipata pana la incetarea activitatii (cand pensia este suspendata) se iau in calculul pensiei pentru limita de varsta la realizarea varstei standard de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1