Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de iszlay ibolya la data: 08/29/2019 2:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: iszlay ibolya la data: 08/29/2019 2:43am
Gen:f
Data nasterii:27.03.1962
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:data pensionare
Buna ziua,
As dori o parere din partea d-voastra, intentionez sa depun dosarul de pensionare pentru pensie anticipata partiala in data de 1 octombrie.La depunerea dosarului o sa am si lichidarea de la servici. Am citit pe forum ca se preconizeaza ca in anul 2020 indicele de corectie sa fie mai mare decat cel prezent. Daca depun dosarul in luna octombrie si primesc decizia de pensionare in luna noiembrie (poate pana atunci apare si noua valoare a indicelui de corctie) sa renunt la pensia initiala in termen de 30 zile si sa depun dosarul din nou in ianuarie. Mentionez ca din octombrie nu o sa am contract de munca. Diferenta intre cele doua pensii ar fi in jur de 200 ron daca indicele de corectie sa zicem ca va creste pana la 1.40 aproximativ.
Va rog frumos sa verificati si datele intoduse in program daca sunt corecte.
Va rog fumos sa ma sfatuiti cum sa procedez?

Va multumesc anticipat!

Cu stima,
Iszlay Ibolya
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/29/2019 10:28am
GRegretam ca nu putem da sfaturi in astfel de situatii bazandu-ne pe supozitii, nelund in calcul faptul ca Ministerul Muncii anticipand o anulare in masa a deciziilor de pensie anticipata, in ipoteza (foarte probabila) a unui indice de corectie crescut in anul 2020, va cauta o solutie sa le stopeze.
Deci in aceasta cauza decizia si responsabilitatea va revine numai dv.
Noi va mai dam insa alte incertitudini cum ar fi :
- In cazul ramanerii in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 incepand cu 01 septembrie 2021 va dispare indicele de corectie iar pensiile acordate inainte de aceasta data vor fi recalculate dupa niste norme care nu au fost inca elaborate.
- Instabilitatea politica din prezent presupunem ca se va reflecta si in modificarile legislative din domeniul pensiilor.
In privinta datelor introduse in program avem numai urmatoarele observatii
- Inainte de 01 aprilie 1992, se acorda automat un spor de vechime asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1984 - septembrie 1986 3 %
Intre octombrie 1986 - septembrie 1991 6 %
Intre octombrie 1991 - martie 1992 9 %
- Pentru a fi luate in calcul sporurile de vechime dupa 01 aprilie 1992 precum si alte sporuri, pana la includerea in salariul inscris in carnetul de munca, trebuie sa depuneti la dosarul de opensie adeverinte eliberate de angajator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1