Subiect "STAGIU" Deschis de MIHAI MARIUS la data: 09/13/2019 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
STAGIU
Scris de: MIHAI MARIUS la data: 09/13/2019 7:16am
Gen:M
Data nasterii:06.11.1960
Stagiul de cotizare:33
Alte date:STUDII SUPERIOARE
Intrebare:BUNA ZIUA!
VA SOLICIT SA IMI SPUNETI DACA PERIOADA DE TREI LUNI, CAND AM FOST LA MUNCA , LA CANAL DUNARE- MAREA NEAGRA , IN PERIOADA IN CARE ERAM STUDENT ESTE CONSIDERATA VECHIME IN MUNCA!?
MENTIONEZ CA ACEASTA PERIOADA A DURAT TREI LUNI ,
AM FOST PLATIT , IAR CURSURILE AU FOST PRELUNGITE IN VACANTA DE VARA.
VA MULTUMESC!
Re: STAGIU
Scris de: la pensie la data: 09/13/2019 11:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Actuala lege a pensiilor considera perioada stagiilor universitare stagiu de cotizare asimilat daca aceste studii au fost urmate la zi, au fost absolvite cu diploma si pe perioada acestor studii nu s-a realizat stagiu de cotizare. Deci daca depuneti adeverinta cu stagiu de cotizare realizat in vacanta aceasta perioada se ia in calcul dar nu vi se recunoaste stagiu de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Re: STAGIU
Scris de: MIHAI MARIUS la data: 09/17/2019 2:40am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Actuala lege a pensiilor considera perioada stagiilor universitare stagiu de cotizare asimilat daca aceste studii au fost urmate la zi, au fost absolvite cu diploma si pe perioada acestor studii nu s-a realizat stagiu de cotizare. Deci daca depuneti adeverinta cu stagiu de cotizare realizat in vacanta aceasta perioada se ia in calcul dar nu vi se recunoaste stagiu de cotizare asimilat pentru studii universitare.

"...in text mentionati anul 2025...la varsta scieti 62 de ani..deci ar fi 2022..'
"Care este valoarea coreta!?"
Re: STAGIU
Scris de: la pensie la data: 09/17/2019 7:09am
Aveti dreptate la redactarea raspunsului a fost facuta o eroare, Corect este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In rest raspunsul este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1