Subiect "Date recalculare" Deschis de GicaH la data: 09/15/2019 11:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Date recalculare
Scris de: GicaH la data: 09/15/2019 11:32am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:44 ani și 5 luni
Alte date:
Intrebare:Am ieșit la pensie anticipat începând cu 22.01.2019, dar am fost pus în plată din 21.02.2019. Când pot cere calcularea cu venitul lunii lipsa, când am primit și un salariu compensatoriu, plus adeverință de perioada de lucru în grupa a doua primită ulterior. Anticiparea este până în 22.06.2020 , când voi trece la pensie limită de vârstă. De asemenea, as dori sa știu dacă punctajelor obținute la recalculare li se va aplica și coeficientul de corecție din anul pensionării anticipate, adică 1,2 in 2019.
Re: Date recalculare
Scris de: la pensie la data: 09/16/2019 4:04am
Sumele castigate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, in perioada in care pensia anticipata partiala a fost suspendata, se iau in calcului pensiei la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta.
Daca este acceptata adeverinta pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca trebuie sa fie luata in calculul pensiei incepand cu data la care a fost depusa la registratura Casei de pensii.
Re: Date recalculare
Scris de: GicaH la data: 09/17/2019 11:05am
la pensie :
Sumele castigate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, in perioada in care pensia anticipata partiala a fost suspendata, se iau in calcului pensiei la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta.
Daca este acceptata adeverinta pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca trebuie sa fie luata in calculul pensiei incepand cu data la care a fost depusa la registratura Casei de pensii.

Doresc sa va corectez, eu am spus ca am iesit la pensie anticipat nu anticipat partial. Stiu ca se iau in calcul cand voi iesi la pensie la limita de varsta, problema pusa de mine era, cum se calculeaza punctajele, cu sau fara coeficient de corectie?? Sa inteleg din raspunsul Dumneavoastra, ca mi se va aplica coeficientul de corectie de 1,2, corespunzator anului 2019 doar pentru punctajul corespunzator venitului pentru luna nepusa in calcul, cea de la depunere dosar si pana la incetarea activitatii si punerea in plata a pensiei?
Re: Date recalculare
Scris de: la pensie la data: 09/17/2019 11:46am
Indicele de corectie se aplica numai punctajului mentionat in prima decizie pusa in plata in februarie 2019. La orice punctaj obtinut suplimentar prin recalcularea pensiei si acordat prin o alta decizie nu se mai aplica indice de corectie.
Deci la punctajul suplimentar realizat pentru luna lucrata dupa depunerea dosarului de pensie anticipata nu se va mai aplica indice de corectie, nici cel din anul 2019 si nici cel din anul 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1