Subiect "PENSIE COMUNITARA" Deschis de CARMEN la data: 10/09/2019 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE COMUNITARA
Scris de: CARMEN la data: 10/09/2019 8:08am
Gen:F
Data nasterii:11.01.1958
Stagiul de cotizare:12 ANI ROMANIA SI 17 ANI SPANIA
Alte date:
Intrebare:Pentru calcularea pensiei care imi corespunde din Romania in ce moneda introduc salariile obtinute in Spania? Multumesc.
Re: PENSIE COMUNITARA
Scris de: la pensie la data: 10/09/2019 10:14am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania, in prezent aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta
In programul de calcul de pe site se calculeaza numai componenta din Romania a pensiei comunitare si deci introduceti numai datele pentru cei 12 ani lucrati in Romania.
Pentru componenta pensiei comunitare din Spania adresati-va institutiei unde ati contribuit la pensie.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii.
Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - august 1987 6 %
Intre septembrie 1987 - octombrie 1990 9 %
Daca in perioada lucrata in Romania ati beneficiat si de alte sporuri si obtineti adeverinta de la angajator pentru acestea, le puteti introduce in programul de calcul iar cele in % le cumulati cu sporul de vechime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1