Subiect "pensie" Deschis de Llucia la data: 10/10/2019 5:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Llucia la data: 10/10/2019 5:12pm
Gen:F
Data nasterii:14.11.1961
Stagiul de cotizare:RO = 30ani-4luni-5zile; IT=3ani-10luni- -5zile din care(1an-2luni somaj)
Alte date:
Intrebare:Buna seara.Va rog sa-mi spuneti daca la vechimea efectuata in Ro pt. pensia anticipata se adauga si vechimea (somajul) din It.Am depus cerere pt. pensie anticipata la casa de pensii Oradea in ianuarie 2019,dar a fost respinsa.Multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/11/2019 3:54am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie conform legii actuale a pensiilor :
- Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni,
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata incepand cu data de 14 ianuarie 2019.
Pentru aceasta pensie trebuia sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni si pentru realizarea acestuia vi s-a completat stagiul de cotizare lucrat in Romania cu un stagiu de cotizare de 2 ani si 1 luna lucrat in Italia. Dar stagiul lucrat in Italia nu a fost luat in calculul punctajului pensiei din Romania.
Deci respingerea cererii dv a fost conform legislatiei pensiilor.
Pentru stagiul din Italia ( lucrat si somaj) trebuie sa va adresati institutiei care se ocupa cu pensiile in Italia sau la Casa de pensii din Romania daca legislatia din Italia prevede drepturi de pensie pentru acest stagiu si daca da, trebuie intocmit un dosar separat pentru componenta din Italia, care poate fi depus fie in Italia fie in Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1