Subiect "recunoastere adev grupa munca" Deschis de fuiorea la data: 10/14/2019 2:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recunoastere adev grupa munca
Scris de: fuiorea la data: 10/14/2019 2:33pm
Gen: F
Data nasterii:04.1958
Stagiul de cotizare:42ani
Alte date: grupa aIIa 6ani 10 luni
Intrebare:
M-am pensionat de invaliditate in 08.2011, in 08.2017 am solicitat recalcularea pensiei in baza unei adev care atesta incadrarea in grupa aIIa de munca.CJP nu a recunoscut grupa, invocand lipsa mentiunii din adev cu privire la anexa si pct din HG407/90 potrivit careia s-a facut incadrarea in grupa superioara de munca.Avand in vedere ca au trecut 2ani de la primirea deciziei si ca societatea nu vrea sa imi elibereze o noua adeverinta, va rog sa ma indrumati in ce fel as mai putea actiona pt rezolvarea problemei legata de grupa de munca.Va multumesc!
Re: recunoastere adev grupa munca
Scris de: la pensie la data: 10/15/2019 5:02am
Pentru a fi luat in calcul stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca adeverinta trebuie sa fie intocmita conform modelului din anexa 14 la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010.
Daca angajatorul nu a eliberat o adeverinta conform acestui model este obligata sa va elibereze alta conform acestui model.
Daca angajatorul refuza sa va elibereze o alta adeverinta cereti mai intai ajutorul celor de la Ispectoratul Teritorial de Munca (ITM) din judetul in care se afla angajatorul, cerand ca acestia sa va precizeze daca adeverinta este incorecta si sa incerce sa convinga angajatorul sa modifice adeverinta. Daca nici asa nu rezolvati situatia mai aveti o cale deschizand actiune in Justitie (la tribunal) impotriva angajatorului daca adeverinta este incorecta sau impotriva Casei teritoriale de pensii daca adeverinta este corecta si nu e recunoscuta. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1