Subiect "pensie de urmas" Deschis de Elena la data: 11/11/2019 2:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: Elena la data: 11/11/2019 2:24am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pot beneficia de pensie de urmas in urmatoarele conditii: sotul a fost cadru MI in perioada 1985-1997 (cand a decedat).Am fost casatoriti in perioada 1986-1997 si nu sunt recasatorita.
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/11/2019 8:27am
Conform prevederilor legii pensiilor militare 223/2015 aveti dreptul de pensie de urmas dupa sotul dv decedat.
Pentru mai multe amanunte reveniti si precizati :
- Data dv de nastere.
- Daca moartea sotului dv s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli contractate si din cauza serviciului, asimilata unei boli profesionale.
- Daca dv sunteti incadrata in gradul I sau II de invaliditate.
- Daca dv beneficiati de venituri lunare salariale.
Re: pensie de urmas
Scris de: Elena la data: 11/12/2019 2:13am
Gen:f
Data nasterii:05.1960
Stagiul de cotizare:lucrez din 09.1983 pana in prezent
Alte date:
Intrebare:moartea sotului NU s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli contractate si din cauza serviciului, asimilata unei boli profesionale.
- NU sunt incadrata in gradul I sau II de invaliditate.
- Beneficiez de venituri lunare salariale, ajung la varsta de pensionare in 2022.
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/12/2019 3:13am
Conform prevederilor legii pensiilor militare aveti dreptul la pensie de urmas dupa sotul decedat astfel :
- Imediat cumuland pensia cu salariu daca salariul dv este mai mic in acest an de 1800 lei. Aceasta conditie nu credem ca o indepliniti daca lucrati cu norma intreaga avand in vedere ca salariul minim este de 2080 lei.
- Dupa iesirea dv la pensie din sectorul public, in care lucrati, aveti dreptul sa optati pentru pensia dv sau pensia de urmas.
Pentru a compara cele doua pensii trebuie sa aveti in vedere ca pensia dv de urmas dupa sotul decedat se diminuaza cu cca 25 % deoarece durata casatoriei este mai mica de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1