Subiect "pensie" Deschis de geta la data: 11/11/2019 1:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: geta la data: 11/11/2019 1:20pm
Gen:f
Data nasterii:25 01 62
Stagiul de cotizare: 39 +3 ani de la grupa
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie anticipata anul acesta cu o pensie de mizerie 1019 lei dupa atatia ani de munca ,.Am calculat cu programul gratuit si mi ia iesit1900 cine a calculat gresit ? Casa de pensie sau calculatorul ?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2019 4:15am
Programul de calcul de pe site calculeaza corect daca datele introduse sunt corecte. In aceste conditii introduceti in analiza si greselile dv.
Am verificat datele introduse de dv in program si am constat urmatoarele erori :
1 Daca ati iesit la pensie in anul 2019 si aceasta este iesirea initiala la pensie a dv, introduceti in caseta cu indicele de corectie din pagina de intrare, cifra corespunzatoare anului 2019 adica 1.20 (folositi punctul in loc de virgula).
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - februarie 1985 3 %
Intre martie 1985 - februarie 1990 6 %
Intre martie 1990 - martie 1992 9 %
3 In lunile martie 1981, noiembrie 1984, septembrie 2012 si ianuarie 2013 ati selectat gresit codul “O”, care este utilizat la salariile orare si ati introdus in coloana salarii orare salariul lunar. In aceste luni selectati codul “L” si introduceti salariul lunar in coloana salarii lunare, asa cum ati procedat si in celelalte luni.
Daca dupa aceste modificari rezultatul este apropiat de cel de la casa de pensii trebuie sa aveti in vedere ca pensia depinde atat de perioada lucrata cat si de salariile avute in perioada lucrata.
Re: pensie
Scris de: GicaH la data: 11/12/2019 4:32am
geta :
Gen:f
Data nasterii:25 01 62
Stagiul de cotizare: 39 +3 ani de la grupa
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie anticipata anul acesta cu o pensie de mizerie 1019 lei dupa atatia ani de munca ,.Am calculat cu programul gratuit si mi ia iesit1900 cine a calculat gresit ? Casa de pensie sau calculatorul ?

Părerea mea, este ca ar trebui sa verificați în amănunțime datele introduse de CJP în fisa de calcul primita odată cu decizia de pensionare, care trebuie confruntate cu datele deținute în carnetul de munca și cele introduse în programul de calcul al site-ului "la pensie". Oricum, dacă ați introduce în program valori suplimentare ar trebui sa va crească valoarea, deci, ați introdus valori mai mari, sau perioade asimilate, care la pensie anticipata nu se iau în calcul.
Intradevar eu am gresit am scris de trei ori O in loc de L
Scris de: geta la data: 11/12/2019 8:41am
la pensie :
Programul de calcul de pe site calculeaza corect daca datele introduse sunt corecte. In aceste conditii introduceti in analiza si greselile dv.
Am verificat datele introduse de dv in program si am constat urmatoarele erori :
1 Daca ati iesit la pensie in anul 2019 si aceasta este iesirea initiala la pensie a dv, introduceti in caseta cu indicele de corectie din pagina de intrare, cifra corespunzatoare anului 2019 adica 1.20 (folositi punctul in loc de virgula).
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - februarie 1985 3 %
Intre martie 1985 - februarie 1990 6 %
Intre martie 1990 - martie 1992 9 %
3 In lunile martie 1981, noiembrie 1984, septembrie 2012 si ianuarie 2013 ati selectat gresit codul “O”, care este utilizat la salariile orare si ati introdus in coloana salarii orare salariul lunar. In aceste luni selectati codul “L” si introduceti salariul lunar in coloana salarii lunare, asa cum ati procedat si in celelalte luni.
Daca dupa aceste modificari rezultatul este apropiat de cel de la casa de pensii trebuie sa aveti in vedere ca pensia depinde atat de perioada lucrata cat si de salariile avute in perioada lucrata.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2019 8:58am
Asteptam eliminarea erorilor nu recunoasterea partiala a lor.
Am recalculat
Scris de: Geta la data: 11/13/2019 12:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/14/2019 2:28am
Acum diferenta este mai mica si aceasta mai poate fi micsorata daca doriti, deoarece aceasta diferenta presupunem ca este cauzata de urmatoarele:
- Ati introdus venituri dupa data depunerii dosarului de pensionare. Aceste sume nu sunt luate in calcul acum ci la trecerea de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta.
- Posibil ca modificarea salariilor sau grupele de munca sa fi fost modificate in cursul lunii iar programul nostru nu ia in calcul asemenea cazuri.
- Programul de pe site ia in calcul valoarea punctuluide pensie de 1265 lei care a fost aplicata incepand cu 01 septembrie 2019, deci daca faceti comparatie intre valoarea pensiei data de programul de pe site comparati-o cu valoarea pensiei dv dupa septembrie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1