Subiect "decizie pensie" Deschis de Ana A. la data: 11/12/2019 3:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie
Scris de: Ana A. la data: 11/12/2019 3:18am
Gen:F
Data nasterii:28.04.1965
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:decizie pensie din 29.08.2019 limita de varsta-persoana cu handicap accentuat
Intrebare: Buna ziua.Am primit decizia de pensionare in data de 6.11.2019 si am constatat ca din 2001 pana in 2006 sporul de vechime lipseste din calculul pensiei, cu toate ca in cartea de munca este trecut pana in 2016.Este normal sa nu fie trecut?Am mers la casa de pensii a sectorului 1,m-au indreptat catre tribunalul sectorului de care apartin cu domiciliul, acolo mi s-a spus sa fac o cerere de trimitere in judecata,am facut; dar nu cred ca este bine.Ma puteti indruma ce sa fac in acesta situatie?
Re: decizie pensie
Scris de: GicaH la data: 11/12/2019 4:06am
Ana A. :
Gen:F
Data nasterii:28.04.1965
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:decizie pensie din 29.08.2019 limita de varsta-persoana cu handicap accentuat
Intrebare: Buna ziua.Am primit decizia de pensionare in data de 6.11.2019 si am constatat ca din 2001 pana in 2006 sporul de vechime lipseste din calculul pensiei, cu toate ca in cartea de munca este trecut pana in 2016.Este normal sa nu fie trecut?Am mers la casa de pensii a sectorului 1,m-au indreptat catre tribunalul sectorului de care apartin cu domiciliul, acolo mi s-a spus sa fac o cerere de trimitere in judecata,am facut; dar nu cred ca este bine.Ma puteti indruma ce sa fac in acesta situatie?

Cred ca nici cei de la casa de pensii nu sunt pe meserie... După 01.04.2001 nu mai este nevoie de ce este scris în cartea de munca ci de ce au declarat... Nu este nevoie nici de adeverință, nici de judecata, trebuie doar sa va uitați în fisa de calcul primita odată cu decizia de pensie.
Re: decizie pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2019 6:51am
Dupa 01 aprilie 2001 trebuia sa fie inscrisa in carnetul de munca o singura suma care trebuia sa contina salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent primite (inclusiv cel de vechime). In aceasta perioada la calculul punctajului lunar al pensiei trebuie sa fie utilizata suma pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) adica pe langa suma din carnetul de munca sa fie incluse si sumele castigate ocazional ca : spor pentru orele de noapte, sume castigate in acord, prime, al treisprezecelea salariu, etc.
Daca in analiza pe care o faceti rezulta ca din suma pentru care s-a platit CAS, luata in calculul pensiei, nu este inclus sporul de vechime puteti cere sa fie inclus in calcul numai dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti si pentru aceasta trebuie sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1