Subiect "cumparare an vechime" Deschis de Isac Vasile la data: 11/13/2019 11:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparare an vechime
Scris de: Isac Vasile la data: 11/13/2019 11:08am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:23 si 9 luni
Alte date:
Intrebare:Buna seara, as avea o intrebare legat de cumpararea unui an vechime pentru sotia mea. Aceasta are in prezent 64 de ani si este pensionara cu pensia minima, avand o vechime de 23 ani si 9 luni. Lucreaza in Italia de 12 ani . In situatia in care ea are statut de pensionar in Romania, poate cumpara un an de vechime ?
Multumesc,
Re: cumparare an vechime
Scris de: la pensie la data: 11/14/2019 3:24am
Pentru noi este neclar motivul pentru care doriti sa cumparati un an vechime avand in vedere ca sotia dv este beneficiara a pensiei pentru limita de varsta.
Contractul de asigurare sociala prin care se cumpara stagiu de cotizare se face in urmatoarele cazuri :
- Este necesara completarea stagiului de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta.
Acesta nu este cazul sotiei dv deoarece are deja pensie pentru limita de varsta.
- Pentru completarea veniturilor care se iau in calculul pensiei.
Desi in legislatia pensiilor nu se precizeaza daca pensionarii cu pensie pentru limita de varsta pot sa incheie contract de asigurare sociala dupa aprecierea noastra aceasta nu este recomandabila deoarece avantajul este mai mic decat cel care il aveti daca depuneti aceleasi sume in un cont bancar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1