Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Geta la data: 11/15/2019 4:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Geta la data: 11/15/2019 4:48am
Gen:F
Data nasterii:17.09.1959
Stagiul de cotizare:40 ani si 9 luni din care 7 ani,10 luni si 2 zile grupa a ll
Alte date:
Intrebare:Conform noii legi promulgate zilele trecute,cand as putea iesi la pensie la limita de varsta?
Va multumesc anticipat
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/15/2019 6:01am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 martie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 6 luni.
Dupa modificarile aduse legii pensiilor de catre legea 215/2019, recent publicata in monitorul oficial, pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Geta la data: 11/15/2019 8:30am
Va multumesc,
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Geta la data: 02/06/2020 4:25am
Buna ziua,
Vineri am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta.
Va rog sa imi spuneti in cat timp trebuie sa o depun la angajator?
Exista o reglementare in acest sens?
Va multumesc anticipat,
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/06/2020 12:55pm
In legea 53/2003, Codul Muncii art 56 alin (1) litera c) se prevede ca angajatorul poate sa declare incetarea de drept a contractului dv de munca la primirea deciziei de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare fara a stabili obligatia angajatului de a anunta angajatorul ca a primit decizia. Deci ramane la hotararea dv cand anuntati primirea deciziei de pensionare avand in vedere ca puteti cumula pensia pentru limita de varsta cu salariu castigat pe contract individual de munca.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Geta la data: 02/07/2020 2:47am
Buna dimineata si va multumesc de raspuns !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1