Subiect "Indice corectie pensionari invaliditate" Deschis de Nuti la data: 11/15/2019 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice corectie pensionari invaliditate
Scris de: Nuti la data: 11/15/2019 6:47am
Gen:F
Data nasterii:06.02.1954
Stagiul de cotizare:29 ani și 16 zile
Alte date:Din total am avut 14 ani și o luna pensie invaliditete
Intrebare:
As dori sa aflu dacă mi se va recalcula pensia de vârstă, conform deciziei CCR, eu fiind pensionata la limită de vârstă în 06.10.2013, fără indice de corectie, doarece s-a considerat ca am fost pensionat inițială pensie invaliditate în septembrie 1999. Menționez ca vârstă standard de pensionare pentru data mea de naștere era de 29 ani și 3 luni, iar eu cu tot cu perioada asimilata de pensie de invaliditate am 29 ani și 16 zile.
Re: Indice corectie pensionari invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/16/2019 7:55am
Decizia CCR privind aplicarea indicelui de corectie la trecerea de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta, desi este stabilit ca este obligatorie, nu se aplica automat de catre Casa de pensii ci pentru aplicarea ei trebuie sa se emita o reglementare legislativa (care nu cunoastem sa fi fost emisa) sau o hotarare judecatoreasca data in urma unei actiuni in justitie (la tribunal).
Mentionarea dv nu se refera la varsta standard de pensionare ci la stagiul complet de cotizare.
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv aveti varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni.
Faptul ca la pensionarea cu pensie pentru limita de varsta dv ati avut un stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare nu are nicio importanta pentruca pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta s-a pus conditia sa aveti stagiul de cotizare de minim 14 ani si 4 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1