Subiect "Prevederi din legea pensiilor modificată" Deschis de Nico la data: 11/18/2019 2:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Prevederi din legea pensiilor modificată
Scris de: Nico la data: 11/18/2019 2:27am
Gen:m
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:
Bună ziua,
Când se aplică modificările din legea pensiilor?
Adică am niște prime lunare cam 2 ani de zile prin anii 1995-1996 și apoi cam 6 luni, ore suplimentare cam 50% în plus la salariu.
Acum s-ar lua în considerare? Sau numai de la 1 Septembrie 2021?

1) trebuie să găsesc angajatorul, să obțin adeverință ( de o anumită formă?) dacă iau adeverința acum, e valabilă până în 2021?
Să sper că au plătit contribuțiile pt prime și ore suplimentare.
2) cineva a întrebat același lucru la casa de pensii și i s-a răspuns că numai cu dat în judecată poate obține ceva!?!?!
Re: Prevederi din legea pensiilor modificată
Scris de: Milea Ion la data: 11/18/2019 3:32am
Gen:M
Data nasterii:07.12.1956
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Avand 6 ani de lucru in conditii deosebite(grupa II) nu beneficiez de o reducere a varstei de pensionare de 2 ani, conform legii 2015/2019?
Re: Prevederi din legea pensiilor modificată
Scris de: la pensie la data: 11/18/2019 8:39am
Pentru Nico.
Recalcularea pensiilor de care vorbiti dv se va face conform prevederilor legii pensiilor 127/2015 prevederi care vor deveni aplicabile incepand cu 01 septembrie 2021. aceasta recalculare urmeaza sa se faca conform unor norme de aplicare neelaborate inca, asa ca nu va putem da multe amanunte.
Nu stim ce a intrebat acel cineva dar raspunsul nu se refera la recalcularea pensiilor conform legii pensiilor 127/2019 ci o eventuala recalculare in prezent conform legislatiei actuale. In asemenea caz la recalculare nu se iau in calcul primele primite pentruca nu se poate obtine hatarare judecatoreasca pentru acestea iar pentru orele suplimentare se poate obtine o hotarare judecatoreasca conform deciziei ICCJ 5/2010 dar numai daca ati lucrat pe santierele de constructii montaj unde se lucra program prelungit.
Re: Prevederi din legea pensiilor modificată
Scris de: la pensie la data: 11/18/2019 8:45am
Pentru Milea Ion
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 07 decembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 6 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 07 decembrie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1