Subiect "Recalcul pensie invaliditate la limita de varsta" Deschis de Eftimie Petre la data: 11/18/2019 10:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcul pensie invaliditate la limita de varsta
Scris de: Eftimie Petre la data: 11/18/2019 10:59pm
Gen:m
Data nasterii:01.11.1954
Stagiul de cotizare:15 ani sistem militar si 11 ani sistem civil
Alte date:In perioada 2002 pana in 2009 a existat o pensie de invaliditate gr.2 conf.lg.164 pt.sistemul militar si in perioada 2002 pana in 01.11.2019 o pensie de invaliditate gr3 conf.Lg.19 sist.civil.
Intrebare:Cun se integreaza cele doua pensii de invaliditate la calcului pensiei pentru limita de varsta avand in vedere ca pe data de 01.11.2019 am implinit 65 de ani.Sistemul militar nu a luat in calcul pensia de invaliditate conf.L164 spunand ca aceasta se va regasi in pensia pentru limita de varsta din sistemul civil.Deci cum se procedeaza pentru recalculul pensiei civile incepand cu 01.11.2019.Va multumesc
Re: Recalcul pensie invaliditate la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/19/2019 2:38am
La calculul pensiei pentru limita de varsta din sistemul public se vor lua in calcul : stagiul de cotizare de 11 ani lucrat in civil si perioada de pensie de invaliditate din sectorul civil conform legilor 19/2000 (perioada 2002 - 2010) si 263/2010 (perioada 2011 - 2019) precum si sumele primite din sectorul civil in aceste perioade.
Re: Recalcul pensie invaliditate
Scris de: Aurel Bucataru la data: 05/12/2021 4:56am
Buna ziua !
Am incercat sa"mi verific calculul pensiei de invaliditate gr.3 si nu reusesc deoarece :
- nu pot sa introduc toate datele continu si nu stiu cum sa le salvez si ss pot continua ulterior
-nu stiu cum as putea corecta o data din urma introdusa gresit
-valorile venitului salarial se introduc in RON sau in lei asa cum este in desfasuratorul atasat la decizia de pensionare
-sporul de vechime trebuie sa il introduc eu asa vum ati prezentat dvs. in progrsm pana in 1992 sau este inclus in valorile din tabelul atasat de CPT
-ce indice de corectie sa aplica daca eu am fost pensionat in octombrie 2014
Nota.Sant nascut in 5.11.1956 iar in 5.11.2021 ar trebui sa ies la pensie la limita de varsta pentru a face o estimare a pensiei cum ar trebui sa proce dez !
Va multumesc anticipat pentru intelegere si ajutor !
Cu stima si respect pentru ceia ce faceti !
Re: Recalcul pensie invaliditate la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/13/2021 9:31am
Mai intai cititi instructiunile date de noi pe site.
In cazurile punctuale precizate de dv procedati astfel :
- Datele se salveaza prin apasare pe bunonul "continuare" si trecerea la pagina urmatoare
- Daca aveti date introduse gresit nesalvate pe aceiasi pagina la care lucrati reveniti in caseta respectiva, stergeti cifrele gresite si tastati cifrele corecte. Daca cifra gresita este pe o alta pagina fata de cea in care va aflati, faceti click mai intai pe anul in care se afla cifra gresita si dupa ce ati ajuns in pagina necesara procedati cum am precizat mai inainte.
- Nu aveti nicio grija in privinta monedei in care introduceti salariile desi in program se mentioneaza moneda ROL - lei vechi sau RON - lei noi pe care trebuie sa o introduceti. In toate documentele : carnet de munca, adeverinte, desfasuratorul dv si in programul nostru sumele ianinte de 01 iulie 2005 sunt in ROL iar dupa aceasta data sunt in RON.
- Sporul de vechime trebuie introdus in program in perioada inainte de 01 aprilie 1992 asa cum explicam noi si dupa aceasta data conform adeverintei, daca aveti o astfel de adeverinta. Aceste sporuri ar trebui sa corespunda cu cele din tabelul primit de la Casa de pensii.
-In pagina de intrare in indicatiile date de noi precizam indicele de corectie acordat dupa 01 ianuarie 2011 si in perioada 01 ianuarie - 31 decembrie 2014 s-a acordat indicele de corectie 1,07.
Daca vreti sa calculati pensia pentru limita de varsta puteti proceda in doua variante
Varianta 1 :
- considerati calculul pensiei de invaliditate ca a fost facut corect de catre Casa de pensii
- deschideti un nou program de calcul pensie in care in pagina de intrare pe langa datele personale in caseta "Punctaj decizie pensie anterioara" introduceti suma punctajelor anuale din decizia de pensie de invaliditate din care scadeti numarul de puncte acordate pentru stagiul potential, daca este cazul
- Nu introduceti indice de corectie.
- In perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate selectati codul "L" si in coloana de salarii introduceti pensia de invaliditate primita, cumulata cu salariu daca in aceasta perioada ati avut pensie cu gradul III de invaliditate si ati lucrat cu jumatate de norma.
Varianta II
Daca pe perioada pensiei de invaliditate nu ati lucrat ne comunicati noua ;
- Suma punctajelor anuale din decizia de pensie de invaliditate
- Numarul de puncte acordate pentru stagiu potential daca este cazul
- Punctajul mediu anual corectat de care ati beneficiat prin decizia de invaliditate
Cu aceste date va calculam noi pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1