Subiect "Pensie" Deschis de Cicon Oltea la data: 11/19/2019 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Cicon Oltea la data: 11/19/2019 6:51am
Gen: feminin
Data nasterii:23 IANUARIE 1959
Stagiul de cotizare:17 ANI
Alte date:14 ani lucrați în Italia, 3 copii
Intrebare:Când mă pot pensiona?
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 11/19/2019 8:16am
Datele sunt neclare deoarece nu ati precizat daca in stagiul de cotizare sunt inclusi cei 14 ani lucrati in Italia. Noi am luat in calcul ca ati lucrat 17 ani in Romania si 14 ani in Italia.
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania are urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 23 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie nu trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Italia.
In prezent puteti beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata, daca faceti dovada stagiului lucrat in Italia si va completati stagiul de cotizare cu 4 luni daca stagiul de complectare si cele lucrate in Romania si Italia cumulate insumeaza minim 31 ani si 4 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1