Subiect "recalculare pensie" Deschis de Saghin Filomela la data: 11/19/2019 2:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Saghin Filomela la data: 11/19/2019 2:05pm
Gen:feminin
Data nasterii:13.11.1955
Stagiul de cotizare: total 39 ani, 0 luni, 26 zile
Alte date:
Intrebare:Am obţinut de la firma angajatoare toate datele privind sporurile (vechime muncă, condiţii grele, condiţii nocive, fidelitate), compensaţii, prime, ore suplimentare. Întrebarea mea este: dacă voi prezenta la Casa de Pensii documentele obţinute îmi va recalcula punctajul la pensie ? şi dacă da... de când ? am înţeles că legea veche 263/2010 este abrogată şi noua lege 127/8 iulie 2019 este în vigoare.
Evaluarea (recalcularea) pensiilor acordate se va face conform unei metodologii care va fi elaborata in termen de 90 zile de la data publicarii in MO a legii 127/2019, aşa că întrebarea mea este s-au elaborat procedurile ? că au trecut mai mult de 90 de zile... Mulţumiri cu anticipaţie.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/20/2019 10:50am
Legea pensiilor 263/2010 nu este abrogata in totalitate de catre legea 127/2019 ci numai cateva articole din care nu fac parte articolele care reglementeaza modul de calcul al punctajului pensiei.
Metodologia de recalculare a pensiilor acordate anterior intrarii in vigoare in totalitate a legii 127/2019 (in lege se numeste evaluare) nu a fost elaborata.
Daca depuneti acum adeverinta cu sporurile vi se va recalcula pensia luandu-se in calcul sporurile cu caracter permanent : vechime, conditii grele, conditii nocive, fidelitate, compensatii, (daca acestea nu au fost luate in calcul la data acordarii pensiei) si vi se va acorda pensia recalculata de la data depunerii adeverintei la registratura Casei de pensii.
Primele si orele suplimentare vor face obiectul evaluarii conform prevederilor legii pensiilor 127/2019 si vi se va acorda pensia evaluata incepand cu data de intrare in vigoare a acestei legi adica din 01 septembrie 2021, daca pana atunci nu se vor modifica aceste prevederi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1