Subiect "Intrebare" Deschis de Stanica Romeo la data: 11/26/2019 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 11/26/2019 11:34am
Gen:B
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Militar termen redus: 9 luni
Facultate: ing zi, 5 ani, cu diploma de absolvire
Grupa II: 7 ani si 3 luni,in perioada oct 1983-ianuarie 1991
Intrebare:Va rog sa-mi comunicati data iesirii la pensie pentru limita de varsta.Multumesc.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 11/27/2019 3:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 05 octombrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 6 luni.
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 05 februarie 2021.
Re: Intrebare
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 11/27/2019 8:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cu scuzele de rigoare la domnul Stanica reducerea pt 7 ani de grupa deosebita este de 2 ani si 4 luni !
O zi frumoasa!
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 11/27/2019 12:24pm
Aveti dreptate noi am gresit si pentru asemenea corectii nu trebuie sa va cereti scuze ci meritati multumiri..
Raspunsul corect este : Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 8 luni adica in data de 05 iunie 2021.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 11/28/2019 10:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va mulțumesc ambilor. Toată stima
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 04/04/2020 5:00am
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Dvs mi-ati comunicat:"Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 8 luni adica in data de 05 iunie 2021."
Intrebare:
Daca depun dosarul de pensionare pentru pensie anticipata partiala, pe data de 09.06.2020 , admitand ca se emite decizia favorabila in vederea pensionarii anticipate partial incepand cu aceasta data, exista posibilitatea de suspendare ( nu de anulare ) a platii pensiei, eu intentionand sa lucrez pana la data de 05.06.2021?
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 04/04/2020 9:06am
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala aveti dreptul sa continuati sa lucrati pana la primirea primirea deciziei pentru aceasta pensie cand incetati activitatea si depuneti la casa de pensii dovada incetarii activitatii
Pensia anticipata partiala se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare dar nu se pune in plata, se considera suspendata, pana la depunerea incetarii activitatii.
Pe perioada in care un pensionar primeste pensie anticipata partiala are dreptul sa se angajaze cu contract munca si in acest caz pensia se suspenda pentruca acestia nu au dreptul sa cumuleze pensia cu salariu.Suspendarea pensiei se face automat cand Casa de pensii primeste prima contributie platita pentru salariu, urmand sa se retina pensia pe perioada in care s-a primit si pensie anticipata partiala si salariu.
In cazul in care vreti sa va angajati cu contract de munca, pentru operativitate, este recomandabil sa anuntati la Casa de pensii data angajarii, pentru suspendarea pensiei, cat si data incetarii activitatii in vederea reluarii platii pensiei suspendate.
Sumele castigate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, in perioada in care pensia anticipata partiala a fost suspendata, se iau in calcului pensiei la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 04/04/2020 4:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Gresesc cu ceva?
Acum, sintetizez sa vad daca am inteles bine:
-Presupun ca pe data de 09.06.2020, depun cererea si documentele necesare pentru pensie anticipata cu penalizare, presupun ca primesc decizia favorabila pentru pensie anticipata cu penalizare, continui sa lucrez la acelasi loc de munca (unde lucrez si in prezent) pana pe data de 05.06.2021. Plata pensiei se suspenda automat pana la data de 05.06.2021, cand voi depune documentul ca am incetat contractul individual de munca.In acest mod pastrez coeficientul de corectie din 2020, nu o sa mai fiu penalizat, se recunosc perioadele asimilate( armata si facultatea) si se adauga inca aproximativ 1 an la vechine. Gresesc cu ceva in cele exprimate mai sus?
Va multumesc mult.
Cu stima
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 04/05/2020 9:44am
Ati rationat corect conform actualelor prevederi ale legii pensiilor 263/2010 cu doua mici observatii :
- Daca lucrati in continuare pana la data de 05 iunie 2021 si atunci aveti dreptul sa iesiti la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, nu sunteti obligat sa incetati activitatea si sa depuneti la casa de pensii dovada incetarii activitatii deoarece dupa aceasta data pensia anticipata partiala se transforma automat in pensie pentru limita de varsta si daca este recunoscut stagiul in grupa de munca, dupa 05 iunie 2021, aveti dreptul sa cumulati salariu cu pensia pentru limita de varsta.. Pensia penntru limita de varsta se recalculeaza si la punctajul nediminuat rezultat la pensia anticipata partiala se adauga un punctaj suplimentar rezultat prin introducerea in calcul a stagiilor de cotizare asimilate (stagiu militar si facultatea) precum si perioada cotizata dupa 09 iunie 2020 dar acest punctaj suplimentar nu se mai inmulteste cu indice de corectie.
- Incepand cu 01 septembrie 2021 este prevazut sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor 127/2019 care prevede o recalculare a pensiilor in plata si nu stim cum se va face aceasta recalculare si daca veti continua sa beneficiati de acest artificiu.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 04/06/2020 12:20am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru tot efortul depus.
Cu stima
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 09/11/2020 10:31am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.
Va relatez situatia mea: am primit decizia de pensionare (anticipata partiala)nr 1, unde din cei 7 ani de grupa II s-a recunoscut doar 1 an, motivand ca meseria de ing proiectant in c-tii nu apare intr-o anexa la o lege din 1990.Am solicitat revizuirea si neprimind raspuns am dat in judecata Casa de pensii.Pe data de 31.08.2020, la ora 15 a fost emisa si am primit decizia de pensionare nr 2, unde sa taiat anul de grupa a II si a scazut cuantumul pensiei cu 50 lei.Adeverinta pentru cei 7 ani de grupa a II, are atasata un centralizator in care se specifica suma retinuta pt grupa a doua pe ani, adica din sept 1983-ian 1991 .Nu am mari sperante cu judecata , dar va intreb pe Dvs, daca Trustul de Constructii Industriale unde am lucrat,a platit la acea vreme pentru grupa a II, de ce acum nu se recunoaste? Va multumesc si toate cele bune.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 09/11/2020 10:42am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1958
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.
Va relatez situatia mea: am primit decizia de pensionare (anticipata partiala)nr 1, unde din cei 7 ani de grupa II s-a recunoscut doar 1 an, motivand ca meseria de ing proiectant in c-tii nu apare intr-o anexa la o lege din 1990.Am solicitat revizuirea si neprimind raspuns am dat in judecata Casa de pensii.Pe data de 31.08.2020, la ora 15 a fost emisa si am primit decizia de pensionare nr 2, unde sa taiat anul de grupa a II si a scazut cuantumul pensiei cu 50 lei.Adeverinta pentru cei 7 ani de grupa a II, are atasata un centralizator in care se specifica suma retinuta pt grupa a doua pe ani, adica din sept 1983-ian 1991 .Nu am mari sperante cu judecata , dar va intreb pe Dvs, daca Trustul de Constructii Industriale unde am lucrat,a platit la acea vreme pentru grupa a II, de ce acum nu se recunoaste? Va multumesc si toate cele bune.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 09/11/2020 2:00pm
Din pacate faptul ca Trustul de Constructii Industriale a platit CAS pentru grupa II nu este un argument pentru a vi se acorda dv stagiu de cotizare in grupa II de munca ci conform Ordinului lege 50/1990 pentru ca sa vi se acorde un stagiu de cotizare in grupa II trebuie sa fi lucrat minim 70 % din norma zilnica de lucru in conditii de grupa II de munca. Functionarii Casei de pensii au considerat ca in functia pe care ati avut-o nu puteati sa lucrati 70 % din norma zilnica in conditii de grupa II de munca.
Din experienta noastra nu aveti sanse sa vi se recunoasca stragiul in grupa II de munca.
Re: Intrebare
Scris de: Stanica Romeo la data: 09/11/2020 3:58pm
Gen:M
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1