Subiect "DIMINUAREA IN CAZUL PENSIONARII ANTICIPATE PARTIAL" Deschis de ZOICA N la data: 12/06/2019 4:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DIMINUAREA IN CAZUL PENSIONARII ANTICIPATE PARTIAL
Scris de: ZOICA N la data: 12/06/2019 4:08am
Gen:Gen:f
Data nasterii:07.05.1962
Stagiul de cotizare:32ani si 8luni +9 luni somaj
Alte date:
4 ani studii superioare curs de zi;
8ani si 7 luni grupa2;
9 luni plati compensatorii in anul 1998 primite esalonat dupa perioada de somaj..

Intrebare:doresc sa depun dosarul incepind cu 07.01.2021 pana atunci voi lucra.
care va fi penalizarea si daca beneficiez de 4 luni spor de grupa ptr cei 8ani si 7 luni lucrati inainte de anul 2001.
multumesc.
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: DIMINUAREA IN CAZUL PENSIONARII ANTICIPATE PARTIAL
Scris de: la pensie la data: 12/06/2019 9:19am
Regretam ca nu putem sa va calculam diminuarea deoarece in loc sa clarificati situatia stagiului dv de cotizare ati adaugat alte necunoscute.
V-am precizat in raspunsul anterior ca pentru stagiul de 8 ani in grupa II de munca beneficiati de un spor de stagiu de 8 X 3 luni = 24 luni adica 2 ani
Majorand stagiul de cotizare cu 2 ani ne punem intrebarea daca in cei 32 ani ati inclus si acest spor de 2 ani pentru stagiul in grupa de munca.
Daca doriti un calcul al diminuarii pensiei anticipate partiale trebuie sa cunoastem stagiul dv de cotizare exact in ani/luni/zile in data de 07 ianuarie 2021 si daca nu il puteti calcula dv va rugam sa revenitui si sa precizati :
- Perioada lucrata efectiv la aceasta data, in ani/luni/zile sau perioadele calendaristice in care ati lucrat.
- Perioada de somaj in luni/zile sau perioada calendaristica.
- Perioada de adaus de completare in luni/zile care nu se suprapune pe perioada lucrata sau perioada calendaristica in care ati primit acest adaus.
La stagiile de mai sus vom adauga noi 2 ani spor pentru stagiul de cotizare de 8 ani lucrat in gr II de munca si 1 an si 1 luna stagiu de cotizare pe care il mai puteti lucra pana la data de 07 ianuarie 2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1