Subiect "Pensie anticipată" Deschis de Predoaia Dorina la data: 12/08/2019 1:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipată
Scris de: Predoaia Dorina la data: 12/08/2019 1:27am
Gen:F
Data nasterii:19 martie 1961
Stagiul de cotizare: complet
Alte date:lucrez din 1 septembrie 1980, neîntrerupt, in învățământ, că învățătoare.
Intrebare:vreau să mă pensionez de la 1 septembrie 2020. Dacă am stagiul complet de cotizare,și voi împlini 40 ani vechime in învățământ,cu cat mi se va penaliza pensia? Mulțumesc!
Re: Pensie anticipată
Scris de: GicaH la data: 12/08/2019 3:19am
Predoaia Dorina :
Gen:F
Data nasterii:19 martie 1961
Stagiul de cotizare: complet
Alte date:lucrez din 1 septembrie 1980, neîntrerupt, in învățământ, că învățătoare.
Intrebare:vreau să mă pensionez de la 1 septembrie 2020. Dacă am stagiul complet de cotizare,și voi împlini 40 ani vechime in învățământ,cu cat mi se va penaliza pensia? Mulțumesc!

Puteți iesila pensie anticipata nepenalizat atunci când veți face stagiul de cotizare de 40 ani și 1 luna, deci dacă faceți în septembrie 2020 40 ani, mai așteptați o luna și depuneți cerere de pensionare anticipată și veți lua pensia nediminuata.
Re: Pensie anticipată
Scris de: la pensie la data: 12/08/2019 8:13am
Raspunsul domnului Gica este corect cu o mica observatie si anume :
Avand in vedere ca sunteti cadru didactic continuarea cu o luna a activitatii, acolo unde posturile sunt limitate si sunt legate de repartizarea unei clase, ridica unele probleme. In plus calculul stagiului de 40 ani si o luna mai trebuie sa aiba in vedere eventualele concedii fara plata pe toata perioada lucrata precum si de eventualele concedii medicale datorate unei boli obisnuite, dupa data de 01 ianuarie 2005 care nu se iau in calculul stagiului de cotizare.
In cazul in care aveti probleme cu complectarea stagiului de cotizare cu o perioada scurta puteti recurge la incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii pentru perioada necesara dar aceasta perioada sa fie calculata de Casa de pensii.
Raspunsul la intrebarea dv daca cereti pensie anticipata in data de 01 septembrie 2020 si atunci aveti stagiul de cotizare de 40 ani este ca diminuarea pensiei va fi de 4,65 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1