Subiect "ÃŽncadrare pensie" Deschis de Doina la data: 12/09/2019 4:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ÃŽncadrare pensie
Scris de: Doina la data: 12/09/2019 4:48am
Gen:F
Data nasterii:06.10.1963
Stagiul de cotizare:31 și 4 luni
Alte date:18 ani și 3 luni grupa a II a procent 100%
Intrebare:Când am drept de pensie? Eu am calculat cu data de 06.04.2020.Conform grupei am stagiu de cotizare 35 ani și 4 luni iar reducerea vârstei conform grupei scad 6 ani. Vârstă de pensionare este de 62 ani și 6 luni și stagiu complet de cotizare este de 33 ani și 4 luni
Re: ÃŽncadrare pensie
Scris de: la pensie la data: 12/09/2019 9:05am
Calculele dv sunt corecte cu o mica exceptie (stagiul total de cotizare).
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 06 aprilie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 10 luni.
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare de 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in data de 06 aprilie 2020..
Re: ÃŽncadrare pensie
Scris de: Doina la data: 12/10/2019 1:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc. Așa am înțeles și eu numai că am scris pe scurt. Nu știam dacă grupa 2 se echivalează cu cond deosebite, deci mai am 4 luni pana la pensie, sărbători fericite
Re: ÃŽncadrare pensie
Scris de: Doina la data: 12/10/2019 2:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Aș mai avea o întrebare. Mai am 4 ani lucrați în Canada ma ajută cu ceva? În condițiile în care eu depășesc stagiul de cotizare fără cei din Canada am 35 ani și 10 luni cum ați spus și conform anexei 5 trebuiau 33 ani și 4 luni. Știu ca durează mai mult pt decizia de pensionare dacă trebuie sa verifice în tara respectiva acei ani lucrați. Din câte știu se aduna la vechime în munca și as face 39 ani și 10 luni dar pensia se calculează tot pentru cei 35 ani și 10 luni. Are rost să depun la dosar acei 4 ani sau nu?
Re: ÃŽncadrare pensie
Scris de: la pensie la data: 12/11/2019 2:36am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara cu care tara noastra are incheiat un acord bilateral in domeniul asistentei sociale primesc o pensie compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Romania are incheiate doua acorduri bilaterale cu Canada : unul cu regiunea Quebec si altul valabil pe restul teritoriului Canadian.
In aceste cazuri se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie, aceasta perioada neinfluentand punctajul si valoarea punctului de pensie, asemanator stagiului de cotizare suplimentar pentru stagiile in grupele de munca.
In cazul concret al dv pentru deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta trebuie sa aveti urmtoarele stagii de cotizare :
- stagiul minim de 15 ani pentru pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
- stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni pentru pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Deoarece dv aveti indeplinit atat stagiul minim cat si stagiul complet de cotizare prin insumarea stagiului de cotizare lucrat cu stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa de munca, nu aveti nevoie sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Canada pentru obtinerea celor doua tipuri de pensie.
Re: ÃŽncadrare pensie
Scris de: Doina la data: 12/11/2019 4:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1