Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Bubur Rodica la data: 12/09/2019 11:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Bubur Rodica la data: 12/09/2019 11:35pm
Gen: Femeie
Data nasterii: 25.11.2019
Stagiul de cotizare: 21 ani, din care 8 ani , 1 luna si 22 zile in gr II
Alte date:
Intrebare: Cand ma pot pensiona?
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Bubur Rodica la data: 12/09/2019 11:37pm
Bubur Rodica :
Gen: Femeie
Data nasterii: 25.11.1959
Stagiul de cotizare: 21 ani, din care 8 ani , 1 luna si 22 zile in gr II
Alte date:
Intrebare: Cand ma pot pensiona?
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/10/2019 2:08am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 25 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 23 ani.
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare de 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in data de 29 martie 2022.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare si nici de pensie anticipata partiala deoarece pentru acestea trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Bubur Rodica la data: 12/10/2019 3:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare de 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in data de 29 martie 2022.

Am 8 ani in gr.II. Si anul acesta am împlinit 60 de ani.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 12/10/2019 8:14am
Bubur Rodica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare de 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in data de 29 martie 2022.

Am 8 ani in gr.II. Si anul acesta am împlinit 60 de ani.

Da, s-a greșit editarea, în loc de 8 ani lucrați în condiții deosebite, a fost scris 8 ani. Dumneavoastră ieșiți la pensie la limită de vârstă cu stagiul de cotizare mai mic decât cel complet.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 12/10/2019 8:15am
GicaH :
Bubur Rodica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare de 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in data de 29 martie 2022.

Am 8 ani in gr.II. Si anul acesta am împlinit 60 de ani.

Da, s-a greșit editarea, în loc de 8 ani lucrați în condiții deosebite, a fost scris 18 ani. Dumneavoastră ieșiți la pensie la limită de vârstă cu stagiul de cotizare mai mic decât cel complet.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/10/2019 8:53am
Pentru Bubur Rodica
In raspunsul dv, din gresala, am introdus un text care nu se refera la situatia dv .
Pentru dv raspunsul corect este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 25 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 23 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare si nici de pensie anticipata partiala deoarece pentru acestea trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Bubur Rodica la data: 12/10/2019 4:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1