Subiect "Rog cate luni se iau in calcul facultatea si armata ....ms mult" Deschis de Mihail Dinu la data: 01/13/2020 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Rog cate luni se iau in calcul facultatea si armata ....ms mult
Scris de: Mihail Dinu la data: 01/13/2020 4:17am
Gen:masculin
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,

Am completat din 2017 tabelul atasat cu datele pe care le am.

Va rog mult la facultate si armata e ok, cum am completat?

Am facut fac. TCM , sectia TCM, 5 ani, iar armata la termen redus, 9 luni.

Va multumesc
Mihai Dinu
Re: Rog cate luni se iau in calcul facultatea si armata ....ms mult
Scris de: la pensie la data: 01/13/2020 7:07am
Am verificat datele introduse in programul de calcul deschis pe numele dv si avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare in program ati introdus gresit indicele de corectie 1,20 care se acorda celor care au iesit la pensie in anul 2019. Daca nu stiti cat va fi indicele de corectie in anu iesirii la pensie lasati indicele de corectie 0,00
2 Perioada stagiului militar este complectata corect
3 Pe perioada facultatii in lunile iulie si august 1984 se selecteaza codul “F”pentruca se considera stagiu de cotizare asimilat si pe perioada vacantei, iar in ultimul an pana la angajare, daca aceasta se face inainte de 01 octombrie.
4 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1986 - iulie 1988 3 %
Intre august 1988 - iulie 1991 6 %
Intre august 1991 - martie 1992 9 %
5 Dupa 01 aprilie 2001 sunt perioade in care sumele introduse in calcul trebuie sa fie limitate la sumele indicate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv ati introdus sume mai mari decat cele indicate de noi in mai multe luni. Aceasta eroare nu afecteaza calculul pentruca programul limiteaza automat sumele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1