Subiect "Societate radiata ce fac pentru adeverinta" Deschis de Marilena la data: 01/15/2020 8:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Societate radiata ce fac pentru adeverinta
Scris de: Marilena la data: 01/15/2020 8:57am
Gen:F
Data nasterii:Martie 1966
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare: Cui sa ma adrese daca am lucrat la o firma pana in a ul 2000, iar acea firma fost radiata? Am nevoie de o adeverinta intrucat pe cartea de munca nu a fost trecut sporul de vechime. La ce institute abilitata a statului ma pot adresa? Multumesc
Re: Societate radiata ce fac pentru adeverinta
Scris de: la pensie la data: 01/15/2020 1:45pm
Este destul de dificil. La desfiintarea intreprinderilor, arhivele acestora sunt preluate de alte societati pentru a fi administrate. Aceasta preluare este realizata cu avizul Biroului teritorial (judetean) al Arhivelor Nationale.
Insa sunt preluate cu prioritate arhivele de personal si mai putin cele financiare de care aveti nevoie dv.
Deci incercati sa aflati de la Arhivele Nationale (biroul teritorial) daca acestia au dat aviz unei alte societati pentru a prelua arhiva financiara a intreprinderii la care ati lucrat.
Daca nu reusiti sa obtineti adeverinta trebuie sa stiti ca sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 se calculeaza si se acorda automat (fara adeverinta) de catre Casa de pensii. De asemeni dupa 01 aprilie 2001 sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale, CAS, in care sunt incluse si sporurile de vechime, sunt cunoscute de Casa de pensii deoarece aceste sume au fost transmise lunar de catre angajatori prin o situatie lunara numita REVISAL si deci in aceasta perioada nu trebuie depuse adeverinte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1