Subiect "Calcul pensie in perioada cu contributii peste plafon" Deschis de Carmen D. la data: 01/16/2020 2:24pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie in perioada cu contributii peste plafon
Scris de: Carmen D. la data: 01/16/2020 2:24pm
Gen: Feminin
Data nasterii:19.09.1962
Stagiul de cotizare: 33 ani 1 luna
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si indemnizatii de administrator de la 3 societati comerciale unde am fost membru al consiliului de administratie. In acea perioada, mi s-a retinut si virat conributia CAS de la toate sursele de venit, conform prevederilor legale in acea perioada. Ca urmare, in fiecare din cei 3 ani am obtinut punctaj pentru pensie mai mare de 5 puncte, respectiv 5,96545 in 2011, 5,90515 in 2012 si 5,85853 in 2013. Cum se va lua in calcul pentru stabilirea pensiei: valoarea punctului efectiv obtinuta? sau se va limita la 5 puncte? Daca se va limita - cum pot sa beneficiez de diferenta contribuita in plus?
Multumesc!
Re: Calcul pensie in perioada cu contributii peste plafon
Scris de: la pensie la data: 01/17/2020 5:14am
n perioada mentionata de dv sumele luate in calculul punctajelor lunare ale pensiei sunt limitate la sumele lunare prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
In cazul dv se vor aduna sumele castigate in fiecare luna la cele patru societati si in lunile in care aceste sume lunare depasesc suma limita se ia in calcul suma limita.
In ceeace priveste posibilitatea de recuperare a sumelor platite in plus cereti informatii la Administratia financiara. Noi credem ca nu le mai puteti recupera deoarece aintervenit perioada de prescriere.
Re: Calcul pensie in perioada cu contributii peste plafon
Scris de: Carmen D. la data: 03/26/2020 3:00am
Gen: F
Data nasterii: 19.09.1962
Stagiul de cotizare: 33 ani si 1 luna
Alte date:
Intrebare:Cum pot sa verific?
Cei de la casa de pensii mi-au spus ca - pentru perioadele in care contributia a fost plafonata - daca am platit din mai multe surse si in total peste plafon, se vor lua in calcul toate sumele contribuite si puncajul nu va fi limitat la 5 puncte. Cum pot sa verific acest lucru? Am primit decizia de pensionare, dar acolo apare doar punctajul total si numarul de puncte - dar nu stiu cate puncte s-au luat in calcul pentru perioadele plafonate.
Multumesc!
Re: Calcul pensie in perioada cu contributii peste plafon
Scris de: la pensie la data: 03/26/2020 5:37am
Pentru a verifica cele afirmate de functionarii Casei de pensii cereti-le “buletinul de calcul al pensiei” si veti obtine un tabel cu sumele introduse in calcul..
Daca acesta intarzie mai aveti doua cai de verificare si anume :
- Cereti la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si vi se va da o situatie in care in una din coloane sunt sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei.
- Avand in vedere perioada in care ne aflam credem ca cel mai rapid mod este sa va deschideti un cont pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP) unde puteti verifica sumele care se iau in calculul punctajului pensiei.
Deoarece noi avem dubii ca vi se vor lua in calcul sume care depasesc limitele, daca nu va deranjaza, va rugam sa ne comunicati si noua rezultatul final.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1