Subiect "pensie comunitara" Deschis de Kozma Izabella Reka la data: 01/17/2020 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie comunitara
Scris de: Kozma Izabella Reka la data: 01/17/2020 3:57am
Buna ziua
Un pensionar cu pensie comunitara din anul 2018 ,pensia fiind platita de Casa de Pensii din Romania , pensionarul avand domiciliul in Ungaria ,poate sa lucreze in Ungaria ,sau trebuie sa suspenda pensia comunitara inainte de incheierea contractului de munca in Ungaria? Exista un acord intre Romania si Ungaria in acest sens?Va multzumesc
Re: pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 01/17/2020 5:48am
Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale cu toate tarile din Uniunea Europeana conform unor Regulamente Europene.
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Conform acestor acorduri si a Regulamentelor europene cele doua componente ale pensiei comunitare nu se conditioneaza reciproc.
Deci in cazul prezentat de dv pensia din Romania nu il impiedica sa lucreze cu contract de munca in Ungaria.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1