Subiect "vechime" Deschis de niculescu la data: 01/17/2020 6:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime
Scris de: niculescu la data: 01/17/2020 6:27am
Gen:f
Data nasterii:06.05.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:la stabilirea lunilor din an se elimina zilele ne lucrate din luna sau se ia luna completa daca depaseste 50%
Re: vechime
Scris de: la pensie la data: 01/17/2020 7:48am
Intrebarea este neclara. Evitati intrebarile care se refera la situatii generale. Puneti intrebari privind situatii concrete.
La calculul stagiului de cotizare total (vechime) se procedeaza astfel :
Stagiul de cotizare se calculeaza in zile calendaristice
In cazul intreruperii activitatii (contractului de munca) dupa care se reia activitatea se calculeaza fiecare perioada in ani/luni/zile si apoi se aduna perioadele. La adunarea perioadelor daca numarul de zile depaseste 30 zile se considera luna de 30 zile iar la suma lunilor daca se depaseste 12 luni se considera un anul de 12 luni.
Exemplu :
In perioada 01 februarie 2011- 28 octombrie 2015 se considera stagiul de cotizare de 4 ani, 8 luni si 27 zile
In perioada 01 martie 2016- 23 noiembrie 2018 se considera stagiul de cotizare de 2 ani, 8 luni si 22 zile
Suma celor perioade reprezinta un stagiu de 7 ani, 5 luni si 19 zile.

In cazul zilelor nelucrate din an (concedii fara plata) mentionate in carnetul de munca fara a se mentiona perioada nelucrata acestea reprezinta zile lucratoare si se transforma in zile calendaristice numai de catre functionarii Casei de pensii si apoi se scad din stagiul de cotizare inregistrat in carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1