Subiect "calculator reducere varsta" Deschis de Verzeanu Adrian la data: 01/21/2020 6:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculator reducere varsta
Scris de: Verzeanu Adrian la data: 01/21/2020 6:22am
Am postat anterior toate datele si am primit raspuns oct 2020
Daca introduc datele (25 ani conditii speciale ) in calculatorul de reducere varsta pensionare imi apare alt rezultat aprilie 2020 .Ce nu este in regula ?
Re: calculator reducere varsta
Scris de: la pensie la data: 01/21/2020 7:49am
Nu ati dat datele necesare unei analize.
Calculatorul de reducere a varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca nu a fost modificat conform ultimilor modificari ale legii in aceasta privinta.Acest program de calcul este in curs de modificare.
Daca doriti un calcul urgent reveniti si dati urmatoarele date :
- Data nasterii (minim luna/an)
- Stagiul de cotizare efectiv lucrat (ani/luni)
- Stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca (ani intregi)
- Daca ati lucrat in una din societatile nominalizate in anexa 3 la legea pensiilor (in ce pozitie) si daca activitatea desfasurata este nominalizatain anexa 2 la legea pensiilor (in ce pozitie)
- Daca ati lucrat in unul din sectoarele : minerit artistic sau aviatie civila
Si va vom face noi calculul reducerii varstei de pensionare.
Re: calculator reducere varsta
Scris de: Verzeanu Adrian la data: 01/21/2020 8:06am
Am deja postarea cu calculul .problema este de ce in calculator reducere apare o diferenta aprilie 2020 in loc de octombrie 2020

https://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&thread=56244#56244
Re: calculator reducere varsta
Scris de: la pensie la data: 01/21/2020 1:41pm
V-am explicat in raspunsul anterior
Calculatorul de reducere a varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca nu a fost modificat conform ultimilor modificari ale legii in aceasta privinta.Acest program de calcul este in curs de modificare.
Calculatorul calculeaza o reducere de varta de pensionare de 12 ani si 6 luni pentru un stagiu de cotizare de 25 ani lucrat in gr I asimilat cu grupa conditii speciale si in conditii speciale.
In calculul facut de noi pe forum am avut invedere modificarile facute legii pensiilor 263/2010 de catre legea 221/2018 care pentru stagii de cotizare de 24 ani peste acorda reducerea varstei de pensionare cu 12 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1