Subiect "Corectie date eronate" Deschis de PETRE la data: 01/27/2020 3:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Corectie date eronate
Scris de: PETRE la data: 01/27/2020 3:51am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:La copierea datelor de pe carnetul de munca(1980-2011) au aparut greseli cum ar fi inscrierea spor vechime, perioada de grupa aIIa , calcul gresit pentru munca in condittii deosebite efectuata de angajator
Intrebare:Ce trebuie facut pentru corectie, ce acte sunt necesare si unde le depun Carnetul de munca are viza verificat(2011)Mentionez ca nu sunt inca pensionar
Re: Corectie date eronate
Scris de: GicaH la data: 01/27/2020 8:13am
PETRE :
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:La copierea datelor de pe carnetul de munca(1980-2011) au aparut greseli cum ar fi inscrierea spor vechime, perioada de grupa aIIa , calcul gresit pentru munca in condittii deosebite efectuata de angajator
Intrebare:Ce trebuie facut pentru corectie, ce acte sunt necesare si unde le depun Carnetul de munca are viza verificat(2011)Mentionez ca nu sunt inca pensionar


Pentru corecții în carnetul de munca solicitați adeverințe la angajatori, mai puțin pentru sporuri vechime pana în aprilie 2001, care se introduc în calcul automat. Aceste adeverințe le depuneți la CJP de care aparțineți, atunci când îndepliniți condițiile de pensionare, dar puteți verifica înainte corectitudinea acestora tot la CJP.
Re: Corectie date eronate
Scris de: petre la data: 01/27/2020 9:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date
Intrebare:Multumesc pentru raspuns , dar va mai intreb ce este de facut in cazul în care , societatea ar fi trebuit să plătească CAS mai mare pentru lucru în condiții deosebite de muncă(gr a II a)- 11 ani/100% dar nu s a intimplat acest lucru ?
Multumesc !
Re: Corectie date eronate
Scris de: la pensie la data: 01/27/2020 1:51pm
Privind corectarea datelor inscrise in carnetul de munca acestea se pot face prin adeverinte cu date corecte eliberate de angajator asa cum precizeaza domnul Gica.
In privinta cazului in care angajatorul nu a platit contributia de asigurare sociala pentru locurile de munca in grupele de munca ramane la aprecierea functionarilor de la Casa de pensii Dar in marea majoritate acestia hotarasc sa nu recunoasca aceste stagii, insa aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal) impotriva Casei de pensii pentruca in sarcina acesteea era recuperarea creantelor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1