Subiect "calcul pensie" Deschis de Ilie Arghir la data: 01/27/2020 9:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Ilie Arghir la data: 01/27/2020 9:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ce adeverinte sunt necesare la calcularea pensiei?Daca grupa de munca este trecuta in cartea de munca scanata , mai este necesara adeverinta ?La calculul pensiei se iau in cosideratie salariile din cartea de munca sau trebuie adeverinta cu veniturile pe fiecare luna in parte?
Re: calcul pensie
Scris de: GicaH la data: 01/27/2020 10:38am
Ilie Arghir :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ce adeverinte sunt necesare la calcularea pensiei?Daca grupa de munca este trecuta in cartea de munca scanata , mai este necesara adeverinta ?La calculul pensiei se iau in cosideratie salariile din cartea de munca sau trebuie adeverinta cu veniturile pe fiecare luna in parte?


Daca aveți trecute perioadele de grupe în carnetul de muncă, este suficient, iar pentru venituri lunare este nevoie de adeverințe, dacă aveți venituri din acord global, prime, etc., după întrarea în vigoare a legii 127/2019,adica după 01 septembrie 2021, dacă nu s-o modifica pana atunci
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/28/2020 4:47am
Raspunsul domnului Gica este corect dar nu va bazati pe inscrisul din carnetul de munca si inainte de depunerea dosarului mergeti cu carnetul de munca la Casa de pensii si intrebati daca sunt suficiente datele din acesta sau trebuie sa faceti rost de adeverinta pentru stagiul de cotizare din grupa II de munca.
In privinta sumelor care se iau in calculul pensiei, avand in vedere ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare in grupa II de munca in anul 2022, este bine sa aveti o adeverinta cu veniturile realizate lunar in perioada inainte de 01 aprilie 2001 si sa va hotarati daca o depuneti sau nu, cunoscand ca daca nu o depuneti se acorda automat o majorare a punctajului realizat in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1