Subiect "valoare pensie limita varsta" Deschis de DUMITRESCU ION la data: 01/27/2020 2:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valoare pensie limita varsta
Scris de: DUMITRESCU ION la data: 01/27/2020 2:15pm
Gen:M
Data nasterii:19.12.1957
Stagiul de cotizare:36 ani 6 luni
Alte date:Sunt pensionar la limita de varsta din 19 iunie 2019.Am lucrat 17 ani si 6 luni in grupa 2 de munca , pentru care am primit la vechime cate 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa 2 de munca. Dupa aceasta vechime calculata s-a calculat si valoarea punctului de pensie.
Intrebare: Dupa ce s-a modificat legislatia legata de grupa a 2-a de munca si se da 4 luni la vechime pentru fiecare an lucrata in grupa , creste astfel vechimea si de ci si valoarea punctului de pensie. Ce demersuri trebuie facute pentru aducerea la zi a acestei situatii?
Re: valoare pensie limita varsta
Scris de: GicaH la data: 01/28/2020 2:10am
DUMITRESCU ION :
Gen:M
Data nasterii:19.12.1957
Stagiul de cotizare:36 ani 6 luni
Alte date:Sunt pensionar la limita de varsta din 19 iunie 2019.Am lucrat 17 ani si 6 luni in grupa 2 de munca , pentru care am primit la vechime cate 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa 2 de munca. Dupa aceasta vechime calculata s-a calculat si valoarea punctului de pensie.
Intrebare: Dupa ce s-a modificat legislatia legata de grupa a 2-a de munca si se da 4 luni la vechime pentru fiecare an lucrata in grupa , creste astfel vechimea si de ci si valoarea punctului de pensie. Ce demersuri trebuie facute pentru aducerea la zi a acestei situatii?


Va înșelați, nu a crescut Stagiul pentru lucrul în grupa a doua de munca, acesta a rămas tot 3luni/an întreg lucrat în grupa a doua, doar la cei ce au lucrat după aprilie 2001 a crescut la 4luni/an întreg lucrat în condiții deosebite. A crescut însă reducerea de la vârsta standard de pensionare care de la 3luni/sn întreg a crescut la 4 luni/an întreg lucrat în grupa a doua sau canditii deosebite.
Re: valoare pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 01/28/2020 5:30am
Raspunsul domnului Gica este corect. Insa gresiti si atunci cand afirmati ca daca la calculul pensiei primeti un stagiu de cotizatie aferent grupelor de munca mai mare rezulta o pensie mai mare.
Re: valoare pensie limita varsta
Scris de: GicaH la data: 01/28/2020 7:33am
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este corect. Insa gresiti si atunci cand afirmati ca daca la calculul pensiei primeti un stagiu de cotizatie aferent grupelor de munca mai mare rezulta o pensie mai mare.


Aveți dreptate, numai puncte mai multe te face sa obții o pensie mai mare. Deci trebuiesc salarii mai mari....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1