Subiect "pensie la limita de varsta,sau anticipata partial" Deschis de SERBAN MIRCICA la data: 01/28/2020 7:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta,sau anticipata partial
Scris de: SERBAN MIRCICA la data: 01/28/2020 7:10am
Gen:F
Data nasterii:14.09.1963
Stagiul de cotizare:32 ani si 3 luni
Alte date:14 ani de grupa I si 18 ani si 3 luni in regim normal.
Intrebare:V-as ruga sa-mi spuneti daca indeplinesc conditiile pentru pensionare anticipata partial,sau la limita de varsta. Va multumesc din suflet !
Re: pensie la limita de varsta,sau anticipata partial
Scris de: GicaH la data: 01/28/2020 7:44am
SERBAN MIRCICA :
Gen:F
Data nasterii:14.09.1963
Stagiul de cotizare:32 ani si 3 luni
Alte date:14 ani de grupa I si 18 ani si 3 luni in regim normal.
Intrebare:V-as ruga sa-mi spuneti daca indeplinesc conditiile pentru pensionare anticipata partial,sau la limita de varsta. Va multumesc din suflet !

Puteți ieși la pensie limita varsta standard după data nașterii la 62 ani și 6 luni, stagiu complet cotizare 34 ani și 4 luni. Pentru cei 14 ani grupa 1 de lucru aveți dreptul la 7 ani stagiu suplimentar, totalizând ani și 3 luni. Aveți totodată dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani, deci va puteți pensiona la 55 ani și 6 luni și va puteți depune dosarul de pensionare la limită vârstă imediat.
Re: pensie la limita de varsta,sau anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 01/28/2020 7:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 14 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1